AKTIVNE TEME
» Agro Dan
by Agro Dan Today at 09:29

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by Đuro Japarić Today at 09:11

» claas 456
by tomybrzic Yesterday at 18:08

» ARONIJA
by andrusko 19/11/2017, 13:02

» Vijesti vezane za poljoprivredu
by kulak25 17/11/2017, 13:25

» Kupujem 2 gume 420/70R24
by drazen 14/11/2017, 17:02

» Kako povezati alternator umesto diname na MTZ-52
by posetilac 14/11/2017, 16:56

» Mini traktori
by jaki 13/11/2017, 08:25

» ORANJE 3
by marijogjulic 12/11/2017, 12:47

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 11/11/2017, 23:59

» Rotacioni plug
by kolekcionar 11/11/2017, 16:54

» AGmat
by paor 8/11/2017, 18:36

» ljekovito bilje
by jaki 5/11/2017, 09:54

» Zetor 4712, 74. Godište
by dejanz11 2/11/2017, 20:20

» udomljavanje konja
by ines-ory 2/11/2017, 18:43

» Kukuruz 2017
by marijogjulic 1/11/2017, 16:30

» Kotlić , ražanj , roštilj ....
by kulak25 31/10/2017, 19:41

» New Holland TL90
by stjepan 30/10/2017, 21:17

» Bazga
by Zvona 28/10/2017, 12:04

» Sjetva/zetva uljane repice 2016/2017
by opg biotrava 26/10/2017, 20:14

» New Holland
by stjepan 26/10/2017, 20:08

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by paor 26/10/2017, 18:57

» Pšenica 2017/2018
by kulak25 24/10/2017, 16:35

» Kupujem nosač utega za imt 560 85g
by kulak25 23/10/2017, 10:53

» Plava nafta (zakonodavstvo)
by stjepan 22/10/2017, 20:31

» 558
by 577 20/10/2017, 20:51

» rauola..
by paor 19/10/2017, 20:31

» Obilazak polja
by deere power 19/10/2017, 17:52

» MF 30xx / 31xx radionicki prirucnik
by politicar 18/10/2017, 22:39

» Deutz Fahr Agrotron 4.85s
by Tomo89 18/10/2017, 22:12

Fotic

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Fotic

Postaj by pingo on 25/4/2008, 18:18

@Smiljan je napisao/la:
.
.
Uglavnom, fotografija napravljena sa 6Mpixelnim aparatom iz najeftinije DSLR klase (npr. Pentax K100D, 500Eura) i najlosijim objektivom je umnogome kvalitetnija (po svim elementima: sum, ostrina, razlucivost boja) od najskupljeg fotica sa 12Mpix iz prve kategorije zbog malog senzora.
.
.
Zar baš da je tolika razlika ... mislim zar se ne vidi tih 12 Mpix kao nekakav viši stupanj detaljnosti u odnosu na ovu fotku od 6 Mpix ? Ja sam tu stvarno laik pa si možda nisam dobro to sve objasnio ali zar CCD chip na kameri sa 12 Mpix nema upravo tih 12.000.000 senzora koji hvataju sliku dok ovaj sa 6 Mpix ima samo 6 miliona leća koje onda po logici stvari moraju uslikati duplo grublju fotku ? Iako laik razumijem da je na SLR aparatu leća puno kvalitetnija i da njegova optika uslika puno realniju , prirodniju , kvalitetniju sliku ali ovaj prvi ipak uhvati duplo više detalja koji su hajdemo reći mutniji , lošiji od SLR-a ?

Broj postova : 4918
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by paor on 25/4/2008, 19:02

puno puta sam naletio na nešto što bi se dalo uslikati, u polju, transportu i sl., a nisam jer nemam običaj nositi fotić uza se, a pogotovo ga drndati u traktoru....međutim napretkom kvalitete mobitela (i padom cijena), postajem sve naklonjeniji toj spravici koja mi je bila tek nužno zlo (ni njega ne nosam redovito), dakle - slikice za po doma su dobre i s novih mobitela i mišljenja sam da se za takve fotografije ne treba opterećivati bijesnim foto aparatima tj. i mobiteli dobivaju još jednu upotrebljivu funkciju
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4307
God : 52
Zanimanje : poljoprivrednik
77

Korisnički profil http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ http://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Postaj by Zvonimir on 26/4/2008, 01:19

@pingo je napisao/la:
@Smiljan je napisao/la:
.
.
Uglavnom, fotografija napravljena sa 6Mpixelnim aparatom iz najeftinije DSLR klase (npr. Pentax K100D, 500Eura) i najlosijim objektivom je umnogome kvalitetnija (po svim elementima: sum, ostrina, razlucivost boja) od najskupljeg fotica sa 12Mpix iz prve kategorije zbog malog senzora.
.
.
Zar baš da je tolika razlika ... mislim zar se ne vidi tih 12 Mpix kao nekakav viši stupanj detaljnosti u odnosu na ovu fotku od 6 Mpix ? Ja sam tu stvarno laik pa si možda nisam dobro to sve objasnio ali zar CCD chip na kameri sa 12 Mpix nema upravo tih 12.000.000 senzora koji hvataju sliku dok ovaj sa 6 Mpix ima samo 6 miliona leća koje onda po logici stvari moraju uslikati duplo grublju fotku ? Iako laik razumijem da je na SLR aparatu leća puno kvalitetnija i da njegova optika uslika puno realniju , prirodniju , kvalitetniju sliku ali ovaj prvi ipak uhvati duplo više detalja koji su hajdemo reći mutniji , lošiji od SLR-a ?

Prvo, megapixeli rastu s kvadratom veličine slike, tako da je razlika između 6 i 12MP svega 30% više detalja. No kako imaš mali CCD čip, pikseli se preklapaju (razmazuju), imaš slab signal koji treba pojačati, a pojačanje unosi šum.
Filtriranjem šuma (ako postoji), gube se detalji.

Smiljan ima pravo, bolje je manje oštrijih piksela, nego hrpa razmazanih.

Zvonimir

Broj postova : 2509
Registriran : 14.03.2008
10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 26/4/2008, 07:56

@pingo je napisao/la:
@Smiljan je napisao/la:
.
.
.
.

Da tolika je razlika. Osobno sam gledao fotke radjene na formatu 40x50 cm, tehnicki savrsene, snimljene sa DSLR-om od 6 Mpixela. To je format na papiru koji je u toj kvaliteti nemoguce napraviti sa bilo kojim kompakt ili prosumer aparatom.

Evo primjera:
Pentax K100D je 6 Mpixelni DSLR fotic i njegov je senzor velicine 23.5 x 15.7 mm, a Fuji FineFix S100fs 11 Mpixela prosumer ima senzor od 8.80 x 6.60 mm.
Prvome je povrsina senzora 368.95 mm2, a drugome 58.08 mm2, dakle negdje oko 6 puta vecu povrsinu ima K100D sto ce reci , kao sto je Zvonimr@ rekao, da je gustoca tockica u S100fs jedno dvanaest puta veca nego u K100D (umnozak povrsine senzora i broja pixela). Shodno tome razina suma je mnogostruko veca (12x12=144 puta), ne uzimajuci u obzir razliku u optici, koja isto tako nije zanemariva posto proporcionalno povrsini senzora su i stakla razlicita u velicini. Vece staklo znaci da i tolerancije u izradi optike mogu biti vece, odnosno imaju manji utjecaj na "kvalitetu" loma svjetlosti. Ista apsoultna pogreska u izradi stakla od (napamet lupam) 1 mikrona na vecem staklu cini puno manju gresku u lomu svjetlosti nego ista takva mikronsko odstupanje kod manjeg stakla. I to ne proporcionalno nego, cini mi se, sa kvadratom razlike.

A cijena Fuji S100FS u Austriji je oko 600 Eura, a Pentax K100D kosta sa kit objektivom oko 450 do 500 Eura (ili K100D Super, nesto poboljsana inacica istih opto-elektricnih karakteristika)

Zakljucak 1: ne treba trcati za brojem pixela nego treba pazljivo izabrati sto kome treba

Zoom: opet ista prica. Standardni kit objektiv DSLR-a je 18-55 mm sto je negdje oko 3 puta. Taj objektiv, kod Pentaxa, pokriva podrucje od 27 do 82.5 mm u usporedbi sa standardnim analognim (film) foticima. To je podrucje koje pokriva, rekao bih, 90% potreba standardnog korisnika, a kvaliteta fotke je toliko dobra da se kasnije na kompjutoru moze "izrezati" (engl. crop) i manji dio fotke koji je interesantan i da se dobije puno bolja kvaliteta fotke (do recimo 13x18 cm na papiru) nego sa ekstremnim zumom kompakta. Ako govorimo o standardnom "kucnom" formatu fotke od 10x15 cm onda se iz fotke naprvljene sa Pentaxom moze i puno manji dio fotke izrezati (cak cetvrtina ili osmina) a da se ne vidi bitna promjena kvalitete.
Dalje, kod zuma preko 3 do 4 puta se drasticno uvecavaju razlike u kvaliteti izmedju krajnjih krajeva (a kod kompakta zbog gorespomenute razlike u velicini i, rekao bih, vrlo drasticno). Treca stvar kod ekstremnih zumova je tresnja kod fotkanja. Sve preko 150 do 200 mm (u usporedi sa analogijom) je vrlo tesko slikati iz ruke zbog tresnje koja se kod tih i vecih duljina strasno vidi na fotki. Moze se prakticki slikati samo i iskljucivo na dobrom dnevnom svjetlu. Za ostale, losije svjetlosne uvjete, zbog tresnje i suma (koji je izrazeniji kod loseg svjetla) duze zarisne duljine su prakticki neupotrebljive. Fuji ima opseg od 28 do 400mm, 14.3 puta (u usporedbi sa analogijom). Jednostavno je tehnoloski nemoguce napraviti zoom tog omjera, a da se razlike na krajevime ne odraze na kvalitetu (vidljivu golim okom na malim povecanjima), uz to sto ovu gornju cetvrtinu nitko ziv ne moze iz ruke odraditi uz iole losiju svjetlost (cak u podne sa oblacima).
Digitalni zoom kao podatak mozete slobodno preskociti kod iscitavnaja specifikacija. Apsolutno nebitno i neuopotrebljivo.

Zakljucak 2: opseg zuma je isto tako kao i broj Mpixela marketinska kategorija

Smatram da je bolje izabraati jeftiniji fotic, probati, igrati se, vidjeti sto covijek najvise snima i sto mu najvise treba pa se onda (eventualno) odluciti kupiti skuplju igracku. Bolje je potrositi 150 Eura na jeftiniju spravicu pa vidjeti dali zadovoljava potrebe pa onda uzeti nesto skuplje, nego odmah natrcati, povjerovati reklamama i istresti hrpu novaca za nesto sto covjeku ne treba. Ruku u vatru stavljam da prosjecni kompakt od 4-5 Mpixela zadovoljava 60% ljudi (tko ne planira raditi velika povecanja, tko planira slikati obiteljske izlete, prirodu, Gudovec Wink, a ne planira fotkati sport, ptice u letu, usi na liscu ili raditi nocnu fotografiju)

I jos jedna stvar. Ovdje sam izabrao Pentax i Fuji samo kao primjere. Vise manje svaki proizvodjac ima predstavnike u mnogim kategorijama, a senzore radi samo par proizvodjaca na svijetu.

I da, sorry na duzem postu Smile makar sam nastojao biti kratak, vjerovali ili ne Smile
Smiljan

Broj postova : 1988
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 26/4/2008, 11:04

A da li onda ispada da je taj Fuji FineFix S100fs sa 11 Mpix kojega spominješ gore zapravo zvijer ?
Zvijer u smislu da je čudo tehnike , dobro i drugi u toj klasi su slični ili isti nije to sada bitno ali ona površina senzora je stvarno mala jer na 6 puta manju površinu ugurati duplo 11 Mpix nije sitnica ili je tongue ( dobro vi kažete da to nije duplo nego samo 30 % više detalja , vratiću se na to ...) ? Kako to da su onda ovi prvi tako skuplji a laički gledano su dinosaurusi u odnosu na ove druge ? Kao da sada uspoređujemo Pentium 200 MMX sa ovim novim četveroglavim Quad Core procesorima ... ovi potonji su čudo tehnike a oni prvo spomenuti prožvakana stvar koja se doslovno nalazi u ručnim satovima Cool

E da , da li mi možete po seljači objasniti kako na 12 Mpix fotografiji ima samo 30 % više detalja nego na 6 Mpix ? Priznajem da sam jedan od onih koji kupuje fotiće po tim naljepnicma na kutijama ... moj fotić je 10 Mpix a sada vidim da pravi jednako dobre ( hajde malkoc bolje ) fotke od starog 3.1 Mpix fotića Shocked

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Zvonimir on 27/4/2008, 00:16

1600x1200 = 2MP
3200x2400 = 8MP

2300x1730 =4MP

1600/2300 = 0.695, odnosno 70%

Zvonimir

10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 28/4/2008, 09:29

@pingo je napisao/la:A da li onda ispada da je taj Fuji FineFix S100fs sa 11 Mpix kojega spominješ gore zapravo zvijer ?
Zvijer u smislu da je čudo tehnike , dobro i drugi u toj klasi su slični ili isti nije to sada bitno ali ona površina senzora je stvarno mala jer na 6 puta manju površinu ugurati duplo 11 Mpix nije sitnica ili je tongue ( dobro vi kažete da to nije duplo nego samo 30 % više detalja , vratiću se na to ...) ? Kako to da su onda ovi prvi tako skuplji a laički gledano su dinosaurusi u odnosu na ove druge ?
Povrsina senzora je bitna, a ovo sve ostalo je nadogradnja.

Imas dva nacina gledanja na stvar. Jedno je nekakva komocija kod fotkanja, dimenzije, tezina, dizajn, boja kucista, velicina LCD zaslona, broj automatskih postavki itd itd. Dakle sve stvari koje u sustini ne uticu na samu fotografiju. Dakle, S100fs jest zvijer ako stvar tako gledas i ako ti je glavna ideja da fotic nosis u dzepu i da ti cool izgleda kad ga izvadis i ako ne planiras raditi npr. izlozbene fotke ili za casopise vec za kucnu uporabu i/ili za web. Naravno fotke izgledaju dobro, do odredjene mjere kao sto sam prethodno napisao.
Ukoliko ti je ideja kontrolirati sve elemente fotografije onda to nije zvjer nego zgodna igrackica. Opet, kod DSLR-a nema slikanja da gledas na LCD i drzis metar od ociju fotic. Oni nisu namjenjeni za to. Moras ih cvrsto drzati i nasloniti na celo, sto nekim ljudima ide na zivce. To je posljedica toga jer je jednostavno nemoguce drzati mirno fotic sa ispruzenim rukama, jer je pretpostavka DSLR-a kvaliteta fotografije a kompakta elegancija rada. Meki DSLR-ovi imaju tzv. live-preview gdje je to moguce, ali tome nije namjena da se slika vlastito dijete u igri drzeci fotic u jednoj ruci, nego za npr. macro fotografiju gdje se fotic stavi na stativ i onda radi kadriranje. Isto tako velicina LCD displaya kod amaterskih fotica u prvom redu znaci koliko elegantno mozes kadrirati, a kod DSLR-a koliko elemenata fotke mozes vidjeti.

Na cijenu ne uticu samo tehnoloski vec (mozda cak i u prvom redu) marketinski elementi. Primjerice, jedan poznanik mi rece da je cijena laka kod automobila jednaka ako je metalik ili "obicna", a mi svi kad kupujemo aute posebno nadoplatimo za metalik.

DSLR-ovi su skupi jer su ih koristili ljudi koji, nacelno, od fotagrafije zive, a kompakti su za masovno trziste. S tim da se ta razlika u zadnjih par godina jako smanjuje. Danas mozes naci relativno OK DSLR po prihvatljivoj cijeni, a i objektivi i ostala oprema je postala prihvatljivija.

Kao da sada uspoređujemo Pentium 200 MMX sa ovim novim četveroglavim Quad Core procesorima ... ovi potonji su čudo tehnike a oni prvo spomenuti prožvakana stvar koja se doslovno nalazi u ručnim satovima Cool
Da, ali ako ti treba nesto za pisanje knjiga onda ti je sasvim dovoljan 200MMX, ali ti zato treba npr. ultra skupi brzi printer. Trend jest u svakoj industriji da ti pokusava prodati i nesto sto ti ne treba. Sistem za svakoga ponesto, a cim u nekoj kategoriji imas malo vece zahtjeve, izvoli preci u drugu (naravno, skuplju) kategoriju. Uvijek ti uz nesto sto ti treba "uvale" i hrpu tebi mozda nepotrebnih stvari i onda se ti kao korisnik nalazis u situaciji da izmisljas gdje bi koristio nesto sto si dodatno "dobio" (odnosno kupio). I onda si jaaako sretan. bounce Usporedba sa autima: ja sam htio automatsku klimu, ali sam uz to morao kupiti i kozni volan, kozni mjenjac, kompjutor, "posebnu" kvalitetu platna na sjedalima, retrovizore i kvake u boji auta (!!!) i tko zna koliko jos dodatnih (meni osobno, budimo iskreni, nepotrebnih) djindja (a automatska klima je u sustini samo termostat, display i potenciometar; proizvodjacka razlika u cijeni u odnosu na klasicnu klimu jedno deset eura). Eto i ja se igram sa tipkanjem po kompjutoru gledajuci kolika mi je potrosnja goriva i koliko jos mogu kilometara izvoziti sa gorivom u tanku, a i tako cim mi kazaljka predje ispod polovice ili cetvrtine tanka idem na pumpu Smile A tek retrovizori u boji auta Wink to samo sluzi tome da kad vidim slican auto na cesti zakljucim da je moj skupliji, i nista vise Smile

E da , da li mi možete po seljači objasniti kako na 12 Mpix fotografiji ima samo 30 % više detalja nego na 6 Mpix ? Priznajem da sam jedan od onih koji kupuje fotiće po tim naljepnicma na kutijama ... moj fotić je 10 Mpix a sada vidim da pravi jednako dobre ( hajde malkoc bolje ) fotke od starog 3.1 Mpix fotića Shocked
Zvonimr@ je lijepo objasnio.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Zvonimir on 28/4/2008, 14:14

@Smiljan je napisao/la: casopise vec za kucnu uporabu i/ili za web. Naravno fotke izgledaju dobro, do odredjene mjere kao sto sam prethodno napisao.
Ukoliko ti je ideja kontrolirati sve elemente fotografije onda to nije zvjer nego zgodna igrackica. Opet, kod DSLR-a nema slikanja da gledas na LCD i drzis metar od ociju fotic. Oni nisu namjenjeni za to. Moras ih cvrsto drzati i nasloniti na celo, sto nekim ljudima ide na zivce. To je posljedica toga jer je jednostavno nemoguce drzati mirno fotic sa ispruzenim rukama, jer je pretpostavka DSLR-a kvaliteta fotografije a kompakta elegancija rada. Meki DSLR-ovi imaju tzv. live-preview gdje je to moguce, ali tome nije namjena da se slika vlastito dijete u igri drzeci fotic u jednoj ruci, nego za npr. macro fotografiju gdje se fotic stavi na stativ i onda radi kadriranje. Isto tako velicina LCD displaya kod amaterskih fotica u prvom redu znaci koliko elegantno mozes kadrirati, a kod DSLR-a koliko elemenata fotke mozes vidjeti.

Na cijenu ne uticu samo tehnoloski vec (mozda cak i u prvom redu) marketinski elementi. Primjerice, jedan poznanik mi rece da je cijena laka kod automobila jednaka ako je metalik ili "obicna", a mi svi kad kupujemo aute posebno nadoplatimo za metalik.

DSLR-ovi su skupi jer su ih koristili ljudi koji, nacelno, od fotagrafije zive, a kompakti su za masovno trziste. S tim da se ta razlika u zadnjih par godina jako smanjuje. Danas mozes naci relativno OK DSLR po prihvatljivoj cijeni, a i objektivi i ostala oprema je postala prihvatljivija.

Live priview imaju ne samo meki DSLR-i već i oni high end (E-3). To je Olympusov patent, koji koristi i Panasonic (bar koliko ja znam).

Zvonimir

10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 28/4/2008, 14:31

Zvonimi® je napisao/la:
@Smiljan je napisao/la: casopise vec za kucnu uporabu i/ili za web. Naravno fotke izgledaju dobro, do odredjene mjere kao sto sam prethodno napisao.

Live priview imaju ne samo meki DSLR-i već i oni high end (E-3). To je Olympusov patent, koji koristi i Panasonic (bar koliko ja znam).

Neki DSLR-ovi, a ne meki . Tipfeler. Embarassed Da, to je Olympus pokusao/pokusava (i) sa tim vratiti dio DSLR trzista koje je nekad imao, ali koliko pratim to mu bas i ne uspjeva previse. Za Panasonic ne znam.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Zvonimir on 28/4/2008, 15:39

Problem s Olympusom je u 4/3 standardu. To nije otvoreni standard, već ga Olympus naplaćuje, pa zato nije previše prihvaćen. S Panasonicom kooperiraju. Oni njima live preview, a panasonic njima body mechanic image stabilizer

Zvonimir

10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 28/4/2008, 16:02

Opet je rijec o povrsini senzora 4/3 je 17.3 x 13.0 mm sto je 225 mm2, a manje od npr. spomenutog Pentaxa koji ima 369mm2. I zato se Oly pati sa sumom. Olyija drzi kvalitetna optika i crop faktor 2x pa je zgodniji za vece zarinske daljine.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Zvonimir on 28/4/2008, 16:16

Prednost Oly-ja je u DIMENZIJAMA i masi. Nikon-ovo i Canon-ovo "staklo" je puno veće i teže. Mislim da je Oly na dobrom putu, iako malo usamljen. Oly-jevo staklo je vrhunsko, no čak i Sigma radi 4/3 standard, tak da objektivi nisu baš preskupi.
Kao što bi rekle kolege s DPREVIEW-a, Oly-ju treba samo bolji dobavljač senzora (a i to će tehnološki biti vrlo brzo, jer sam 1/8 senzori tjeraju 12MP).

Zvonimir

10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 29/4/2008, 09:25

Mogao bih se sloziti, uz laganu opaskicu da svaka prednost moze u nekoj drugoj situaciji biti mana. Ako je nesto malo i lako to je zgodno za nositi i ne otpadne rame, a opet s druge strane, ako je nesto veliko lijepo lezi u ruci. Ja osobno, svojedobno sam usporedjivao (to u vrijeme prije nego sam usao u ove poljo-vode, dok sam razmisljao uzeti takvo nesto) Oly 510, Canon 400D i Pentax K10. Oly i Canon su mi djelovali kao igrackice u mojim rucerdama (narocito Canon sa svojom jeftinom plastikom). kako ono kazu Smile velicina je bitna, ma koliko nam govorili da nije Smile

A jesmo zaglibili Smile
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 29/4/2008, 12:40

Hvala na objašnjenjima prije . Da sam malo razmislio na što ste mislili i sam sam mogao zaključiti ono o pixelima i koliko je zapravo slika detaljnija ... no dobro . Zašto mi mobać snima jako svijetle slike ? Da li se to vama događa ? Evo ove dvije uslikam danas sa IMT 539 u pokretu . Slike su toliko blještile da je to čudo jedno . Pomoglo je kada sam kliknuo na " Auto exposure " pa ih je program malo potamnio ali još uvijek to nije to . Postavke su automatske a mobitel 5 Mpix .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 29/4/2008, 13:34

Fotke su malo pre-eksponirane, odnosno malo previse svjetla je doslo do senzora. Razlog je da fotic mjeri neku prosjecnu vrijednost na cijelom podrucju fotke. Dakle ima par podrucja gdje bi trebao razlicite parametre uzeti:
nebo- svjetlo
prvi plan - manje svijetlo
sredina-nesto izmedju

Ovo su fotke koje su snimane u kontra svjetlu gdje je izvor svjetla (sunce, u ovom slucaju) ispred fotica pa nerijetko svjetlomjer fotica hoce "lagati", tako da je "pustio" malo vise svjetla nego sto je trebao. Inace, to je dosta teska situacija i za mnogo pametnije fotice (prakticki to fotic i ne moze sam rjesiti) nego sto je K850i.

Fotic pokusava naci nekakvu prosjecnu vrijednost i po tome napravi snimku. Prva fotka je napravljena sa 1/250, f2.8, ISO64, a druga sa 1/400, f2.8, ISO 64

Da bi odredjena kolicina svjetla pala na senzor mora se odredjeno vrijeme kroz odredjenu rupu pustati svjetlo, na senzor odredjene osjetljivosti. Prva brojka oznacava dio sekunde koliko je svjetlo prolazilo kroz zatvarac na senzor. U prvom slucaju jedna dvjestopedesetinka sekunde, a u drugom jedna cetristotinka. Dakle u drugom slucaju je manje vremena senzor osvjetljavam. Druga brojka (f broj) oznacava velicinu blende (odnosne "rupe") kroz koju je ekspozicija (osvjetljenje radjeno). U oba slucaja f je 2.8 sto ce reci isti. Ta brojka je u stvari odnos izmedju zarisne daljine objektiva i promjera lece kroz koju je osvjetljenje radjeno. Uglavnom, veci broj, manja "rupa" (brojevi idu najcesce ovako: 2.8 4 5.6 8 11 16 22. Svaki slijedeci veci broj propusta duplo manje svjetla.). Treca brojka je vrijednost osjetljivosti senzora (nekad dok su se stavljali filmovi mogao si snimati samo sa osjetljivoscu filma kojega si stavio u fotic, a senzor tu osjetljivost moze mijenjati. ) Vrijednost ISO 64 koju j fotic odabrao je relativno mala osjetljivost. Sto manji broj, to manja osjetljivost, to bolja fotografija. Duplo veci broj znaci duplo vecu osjetljivost, dakle moze se slikati sa vecom brzinom zatvaraca ili sa zatvorenijom blendom.
Racuna se da je kvaliteta OK do jedno ISO100, od 200 do 400 je nesto losija kvaliteta, a na preko ISO 400 je sum velik (i u tom podrucju se vidi razlika u sumu kojega smo gore spominjali. Vise manje svaki fotic radi do ISO400 relativno OK, a na 800 samo neki, a prave se razlike vide na 1600)

Dakle, ovi tvoji primjeri bi istu kolicinu svjetla dali (slicno osvjetljenu fotku) i u npr.slijedecim kombinacijama:
1/250, f2.8, ISO64 isto svjetlo kao
1/125, f4, ISO64
1/60, f5.6, ISO 64
ili
1/60, f4, ISO 120
itd itd

1/400, f2.8 ISO64 isto svjetlo kao
1/250 f4, ISO64
1/125, f5.6 ISO 64
ili 1/125, f8, ISO 120

Dakle, da bi fotke bile malo tamnije mora se malo manje svjetla pustiti na senzor sto se moze ili zatvaranjem blende (veci f broj) ili brzim vremenom eksopizicije (cesto se zove samo ekspozicija; veci broj ispod jedinice) ili smanjivanjem osjetljivosti senzora (manji ISO broj)
Ili ovako za prvu fotku (kao primjer su mijenjati samo ekspoziciju):
1/500, f2.8, ISO64
1/250, f4, ISO64
1/125, f5.6, ISO 64
1/125, f4, ISO 120

Odnosno za drugu
1/800, f2.8 ISO64
1/500 f4, ISO64
1/250, f5.6 ISO 64
1/250, f8, ISO 120

Najcesce se to radi na foticima sa kompenzacijom. SonyEricson ima tu mogucnost tako kad kadriras jostickom ides gore dolje i sastrane ti se pojavljuju oznake -0.7, -1, -2 s kojima zatamnjujes sliku (radis ovo sto sam gore napisao) ili posvjetljujes +0.7 +1 +2 (ako slikas facu sa nebom iza i hoces da ti se lice vidi). E sad, sto fotic radi (mijenja blendu, ekspoziciju ili osjetljivost) to ovisi o automatici i algoritmima ugradjenim u software.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 29/4/2008, 15:38

Neke stvari su mi jasnije . Dakle smijem malo potamniti sliku sa joystickom na mobitelu kada slikam , toga sam se bojao jel sam mislio da ću na taj način izgubiti detalj pri slikanju . Gotovo uvijek mi taj mobitel slika svijetliju sliku nego ja to želim .

Hajde onda da još malo priupitam ali sada za svoj fotoaparat Cannon powerShot A640 , 10 Mpix .
Kupio sam ga zbog sestrinih svatova da nam ( obitelji ) uslikam malo drugačijih slika koje plaćeni fotograf ne bi znao i mogao uslikati baš i da sam ga za rukav vukao za sobom . Dakle tu je bilo hrpa dobrih fotografija naših rođaka i prijatelja , zafrkancije i slično ALI ... kada sam u sali slikao ples sa mladom skoro niti jedna od mnoštva slika nije valjala . Sve su bile mutne , slikao sam bez blica jer sa njim su se pojavili još neki drugi problemi ... slab je . Shvatio sam to još onda i mrdao po aparatu pokušavajući naći neku postavku gdje bi sike bile OK ali ništa nisam našao . Shvatio sam da zbog malo mračnije atmosfere aparart izabire neku opciju da mu treba duže vremena da uslika ali pokreti ( ples ) su bili brži i on bi uvijek slikao mutno .

Na koje mjesto da stavim ovaj točkić na aparatu kada slikam takve fotografije ?

http://www.imaging-resource.com/PRODS/A640/A640A.HTM#

Evo ove postavke imam kada idem na ručno podešavanje ...

Fotografije koje slikam vani po danu mi budu sve dobre , bez obzira da li se radi o brzim pokretima koje slikam ili ne .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 29/4/2008, 16:11

Ne mogu vidjeti link kotacica kojega si poslao, ali pretpostavljam da se radi o ovome
Za pokrete moras imati podeseno Tv, prioritet brzine zatvaraca. Dakle, podesis brzinu zatvaraca, a on ti automatski bira blendu i osjetljivost. Okvirno, pokreti bi trebali biti snimani sa barem 1/125 sekunde, ako je sporiji pkes onda mozda i 1/60 uz jaaako mirnu ruku i srecu da plesaci bas u tom trenutku zastanu i ne naprave neki pokret licem. Problem kod snimanja pokreta u zatvorenom je, kao sto si tocno zakljucio, da nema dovoljno svjetla. Ako odaberes vecu brzinu zatvaraca, trebas otvoriti blendu. Takodjer zoom "jede" blende: cim zoomiras prema tele kraju, blenda se smanjuje, tako da za zatvorene prostore je najbolje koristiti najsiri zoom.

Moze se i probati podesiti Av (prioritet blende) te staviti na najvecu mogucu blendu (najmanji broj) i vidjeti koju brzinu fotic odabere. Treba biti brze od 1/125, ako nije rezultat je vrlo neizvsjestan. Preostaje jedino jos povecati osjetljivost (na recimo 400, malo ce biti sumovito ali opet bolje od zbluranog pokreta), ali to ne vidim da se moze preko gumbica. Vjerujem da ide preko menija.

* zblurati: razmazati zbog pokreta
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JOSIP FERGUSON on 29/4/2008, 17:38

vi se raspisali o aparatima, stvarno se kuzite...

jedno pitanje, zasto mi s mob od 3,2 mpix kamerom slika kad ju prebacim na komp ispadne puno losija nego s starog olympus digitalca od isto 3,2 koji mi radi prva liga slike koje nisu opet nista losije kvalitete od novog olympusa od 8 mpix???

gdje je tu logika????

evo i tvoje pingo tu slike s mobitela od 5mpix su po mom misljenu prilicno lose kvalitete???
mutne, nejasne neprepoznatljivih detalja, tipicno za mob, zato ja mrzim kamere na mob, nisu od koristi i ne zamjenjuju fotoaparat...

ili se varam???
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 35
Registriran : 10.03.2008
17

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Krx on 29/4/2008, 18:04

Moj slučaj ista stvar kao što pingo reče kupio aparat novi dva dana prije bratovih svatova da poslikam malo po svom guštu....canona starog a4oo sribo na momačkoj(iz svog iskustva držim da su canon jedni od boljih aparata čak štoviše meni se pokazao najbolji točnije strašne su mi slike ispadale uvijek)..i šta se dešava...sa novim sonijevim 8.1 aparatom sve slike od svatova snimane pod krovommutne....na displayu super izgledale...ja sam po seljački zaključio da mi se fotić u ruci nesmije klimati...hihihiii i slike ispadaju super koju god postavku izaberem...program automatic je kao za sve...naravno ja sam to sve skužio nakon svatova jer u onoj frci ni na kraj pameti mi nije bilo isprobavati aparat Mad....
http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10551&langId=-1&productId=8198552921665061539&storeId=10151
.......radi se o ovm aparatu...kao što sam već bio naveo pogriješio sam jer sam i tada za 2200 kuna mogao držim kupiti bolji fotić...i to mi je rekao lijepo gospodin koji mi je prodavao...ovaj inače stane u kutiju cigareta...žalim za dobrim zumom da mu ti pikseli i donekle dođu do izražaja...stari canon a 400 od 3mpx nimalo slabije slike nisam dizao na komp sa njega ili ja nemam pojma koristiti aparat....svakako da bih tu mogućnost zadnju otklonio pošto vidim da se zna podosta o ovome... bounce

Zadnja promjena: Krx; 29/4/2008, 18:17; ukupno mijenjano 1 put.
Krx

Broj postova : 1195
10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by vinogradar on 29/4/2008, 18:12

@JOSIP FERGUSON je napisao/la:vi se raspisali o aparatima, stvarno se kuzite...

jedno pitanje, zasto mi s mob od 3,2 mpix kamerom slika kad ju prebacim na komp ispadne puno losija nego s starog olympus digitalca od isto 3,2 koji mi radi prva liga slike koje nisu opet nista losije kvalitete od novog olympusa od 8 mpix???

gdje je tu logika????

evo i tvoje pingo tu slike s mobitela od 5mpix su po mom misljenu prilicno lose kvalitete???
mutne, nejasne neprepoznatljivih detalja, tipicno za mob, zato ja mrzim kamere na mob, nisu od koristi i ne zamjenjuju fotoaparat...

ili se varam???
Ja mislim da je to do postavki moba.Ja sam 90% slika koji su u mojim postovima slikao sa mobom od 2 mpx.i slike su super...,tako da mislim da 3.2 mora još bolje biti ako su postavke ok!!!

Broj postova : 457
Zanimanje : Vatrogasac.....vinogradarstvo i vinarstvo
3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 29/4/2008, 19:51

Ove zadnje slike koje sam poslao baš u ovoj temi sam uslikao sa krivim postavkama na mobitelu . Kamera je bila na " Document " a ne na " Auto " pa su slike zato bile bijele ... baš sam sada to shvatio jer sam uslikao još par fotografija i sve su tako bijele Sad

Josipe ne bi se složio da su moje slike " prilično loše " kvalitete ... rekao bih da su prilično dobre kvalitete jer se radi o mobitelu ... naravno zanemari ove zadnje dvije fotke iz pokreta i još na postavci " Document " .

Druga stvar koje se Josip dotaknuo je ta da 3.2 Mpix kamera sa mobitela i 3.2 Mpix foto-parat nisu niti blizu po kvaliteti fotografija . Sa tim se slažem . To sam si nebrojeno mnogo puta dokazao ... čak i moj 5 Mpix mobitel nije niti sluga najobičnijoj kameri od 3.2 Mpix .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Zvonimir on 29/4/2008, 20:08

To ti je ona priča o malom senzoru i "razmazivanju" pixela.
Što se tiče slikanja svatova, rijetko koji fotić te klase koje spominjete može bilo kaj bolje napraviti. Najbolje slike svatova su mi ispale s Olympusom C5050 (i dan danas žalim za njim) jer je imao vrlo jaku leću (f 1.Cool. To ni jedan drugi fotić nema. I kao što je Smiljan rekao, mora uvijek biti na full wide.
Kad mi je službeni fotograf posudio blic (slikao je sa E-1), sreći nikad kraja.
Svi ovi fotići koje spominjete dobri su za po vani, dok u prostoriji nemaju gotovo kaj tražiti. Do sad sam imao dva prosumer aparata i vidi se razlika u njihovim svojstvima u odnosu na ove point and shot aparate.

Zvonimir

10

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JOSIP FERGUSON on 29/4/2008, 23:51

@pingo je napisao/la:Druga stvar koje se Josip dotaknuo je ta da 3.2 Mpix kamera sa mobitela i 3.2 Mpix foto-parat nisu niti blizu po kvaliteti fotografija . Sa tim se slažem . To sam si nebrojeno mnogo puta dokazao ... čak i moj 5 Mpix mobitel nije niti sluga najobičnijoj kameri od 3.2 Mpix .

to sam htjeo i rec, ja nisam nikad ni pokusavao izradit koju sliku slikanu s mob 3,2 dok mi s starog aparata s isto 3,2 ispadaju odlicne slike i kad ih napravim na velicinu a4 papira...

kamera na mob mi je usporedjujuci s tim cisto sranje...

slika je ostra jedino na zaslonu mobitela koliko moze uopce na njemu bit ostra....

ajd pingo uslikaj s tim mob neku sliku max rezolucije i kvalitete sto mozes pa stavi na forum da vidimo kako izgleda, mozda je na tvom mob bolja kamera...
ove slike sto si bio stavio su po mom misljenju blago receno lose za kameru 5mpix, nemozes rec da nisu kad su mutne do bola, a 5mpix je koliko ja pratim mobitele danas sami vrh....
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
17

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 30/4/2008, 00:54

Josipe ja sam pokušavao i pokušavao ali jednostavno ne mogu podići fotku sa rezolucijom većom od 800x600 Sad Kažem da ne želim resize i upload starta bez problema , čak se i po veličini od 1.6 MB vidi da ide fotka u originalnoj rezoluciji ali kada se digne na server uvjek bude u 800x600 ?!? Odustajem .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 30/4/2008, 07:12

@JOSIP FERGUSON je napisao/la:vi se raspisali o aparatima, stvarno se kuzite...
Ma moram na neki nacin vratiti znanja koja sam o poljoprivredi stekao ovdje. Ovo je najmanje sto mogu uciniti Wink

gdje je tu logika????
Velicina senzora je bitna. Dapace, velicina je uvijek bitna Wink Vjeruj, imam dosta godina Smile Wink
Objasnjenja za senzor su dolje, a za ostalo ces se sam morati potruditi ako ne vjerujes Wink

ili se varam???
Da. Dobar zakljucak. S naglaskom na lose kvalite u odnosu na fotic. Mob ne moze i nece zamjeniti fotoaparat. Kao sto ni jedan automobil od 200 ks ne moze zamijeniti ratarski traktor od 200ks. Niti obratno Wink Smile

Svi ste isto i tocno zakljucili. Kao sto Zvonimir i ja govorimo: megapixeli su marketinski parametar. Fotic sa 3 Mpixela radi bolje fotke od moba sa 5 Mpixela jer fotic ima veci senzor od moba (inace pingo, ove tvoje slikane mobom su vrlo dobre kvalitete za mob).Zvonimir i ja smo objasnjavali na pocetku, a ja izazvao "sablazan" Wink kad sam rekao da fotke sa DSLR-om od 6Mpix bolje od kompakta od 12Mpix. Ako je velicina senzora mala fotke su losije, bez obzira jeli govorimo o 10Mpix ili 2Mpix. A mob ima mali senzor jer jednostavno nema fizicki mjesta da se stavi veci (a ni marketinske volje, budimo realni)

@pingo je napisao/la:Josipe ja sam pokušavao i pokušavao ali jednostavno ne mogu podići fotku sa rezolucijom većom od 800x600 Sad Kažem da ne želim resize i upload starta bez problema , čak se i po veličini od 1.6 MB vidi da ide fotka u originalnoj rezoluciji ali kada se digne na server uvjek bude u 800x600 ?!? Odustajem .

Rezolucija 800x600 je sasvim dovoljna za prikaz na ekranu. Veca rezolucija cak i nije potrebna. Ako se i stavi onda to "bjezi" s ekrana . Evo ja npr. imam ekran podesen na 1400x1050 i sve preko toga mi ekran ne moze prikazati, a to je "samo" 1.4 Mpixela.

To je ono sto sam rekao da ako netko zeli raditi za web ne treba mu puno megapixela. 800x600 je 480000 odnosno ako se podijeli sa 1024 ispadne 469 Kpixela odnosno nesto manje od 0.5 Mpixela. 2 Mpixela fotic je sasvim dovoljan. Druga je stvar sto nema fotica sa 2 Mpixela koji ima druge funkcionalnosti koje daju mogucnost kontrole parametara za napraviti dobru fotku (ono sto sam objasnjavao: prioritet blende, ekspozicije, manualno podesavanje, dobru optiku itd itd), a i kad se napravi dobra fotka moze postojati zelja da se objavi i na drugom mediju a ne samo na webu.

Evo naprimjer ova fotka je radjena sa 8 Mpix aparatom
ali je rezolucija koju vidimo 500x750 pixela odnosno manje od 0.4 Mpixela. Vjerojatno bi isti rezultat ovdje, na webu, vidjeli da je tim foticem snimano na 2,3 ili 4 Mpixela (1600x1400 = 2MP, 2300x1730 =4MP). Link na fotku http://www.hrphotocontest.com/index.php?menu=7&img=112464. Nadam se da se autor nece ljutiti sto sam njegovu fotku uzeo kao primjer. Usput, vidi se da je radjeno na osjetljivosti od ISO400 sto je jos pomoglo da kvaliteta nije savrsena, sto se na ovoj rezoluciji niti ne vidi (odnosno vidi se lagaaaaani, gotovo neprimjetan sum, ako se jaaaaaakooo dobro zagleda. Mora se znati da je rijec o DSLR Canon 350D, a Canon je poznat kao dobar "kontrolor" suma. Opaska: Canon te klase jer ima veliki senzor. Canon kompakt klase je druga prica. Mali senzor ne moze nikakva kasnija programska interpolacija nadoknaditi)

Dapace, nabijanje megapiksela na lose (citaj: male) senzore ima i jednu negativnost, a to je memorijski prostor. Moramo imati sve vece i vece diskove i kartice, a sa vrlo upitnim rezultatima u kvaliteti, sto ste i sami zakljucili. Opet na djelu poznata sprega izmedju proizvodjaca softwera i hardwera. Softwerasi rade sve glomaznije programe da bi hardwerasi mogli prodavati sve vece hardwerske elemente, i obratno.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics
» Fotic