AKTIVNE TEME
» Agro Dan
by Agro Dan Today at 09:05

» Kalcizacija
by falkon 2 Yesterday at 15:37

» Kamilica
by slaven22 13/8/2017, 18:34

» VTZ - Vladimirec
by tasmaniandevil 13/8/2017, 06:19

» cao
by tasmaniandevil 12/8/2017, 22:35

» Claas
by marijogjulic 12/8/2017, 16:41

» Zakon o poljoprivrednom zemljištu
by Đuro Japarić 12/8/2017, 13:11

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by stanar 4/8/2017, 08:04

» DEKALB KUKURUZ
by mali ratar 2/8/2017, 13:10

» otkup aronije
by davorm0511 31/7/2017, 16:25

» šumski amater
by šumski amater 30/7/2017, 17:34

» Vinogradarsko-vočarski traktori
by šumski amater 30/7/2017, 12:16

» Buče (bundeve)
by Kile 29/7/2017, 22:30

» Korov visok i 2m, uglavnom amrozija. Kako spricati
by jd4755 28/7/2017, 22:06

» Vijesti vezane za poljoprivredu
by mali ratar 28/7/2017, 07:44

» ozimi pivarski ječam
by kulak25 27/7/2017, 07:04

» tritikale
by deere power 26/7/2017, 21:09

» imt 540 fiat motor
by foler 26/7/2017, 10:56

» Kupujem traktor
by Jelen 26/7/2017, 09:35

» Sjetva soje 2016god
by marijogjulic 24/7/2017, 21:05

» Voda iz bunara - ispitivanje ispravnosti za piće
by iwanho 24/7/2017, 17:54

» ARONIJA
by Aida 21/7/2017, 08:55

» Žitna sijačica Poljostroj
by mali ratar 18/7/2017, 18:32

» Kotlić , ražanj , roštilj ....
by marijogjulic 17/7/2017, 20:45

» Slama
by marijogjulic 17/7/2017, 20:43

» Bazga
by jeja 16/7/2017, 22:55

» Prodajem Utovarivac stajnjaka - GRAJFER
by poljomarkets 12/7/2017, 12:57

» PRODAJEM BERAC / TRESAC za VISNJE, SLJIVE, MASLINE
by poljomarkets 12/7/2017, 12:48

» abrkili
by abrkili 10/7/2017, 19:08

» Sjetva/žetva pšenice 2016-2017 godine!
by iwanho 10/7/2017, 10:18

Cijena psenice 2009

Stranica 4 / 30. Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Cijena psenice 2009

Postaj by pingo on 7/5/2009, 23:19

@majs je napisao/la:
.
.
10. prskanje 0,5 l/ha Artea plus + 0,15 l/ha sekator + 0,33 l/ha modus (0,5 l/ha tritikale)
Znao sam da mi fali neka sitnica u računici a to je bio regulator rasta .
.
.
Onako ugrubo dosada oko 6500 kn/ha + još cca. 2300-2500 kn do isporuke... i sve to bez moga rada, sekiranja i RISKIRANJA.
Tvoj izračun mi je nekako najrealniji do sada .
Svatko tko je uspio napraviti žito sa manje od toga može biti ponosan na sebe i skidam mu kapu .

Broj postova : 4918
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by agrotehničar on 7/5/2009, 23:36

Nedavno sam napravio završnu kalkulaciju u pšenici (jer računam da sada do žetve više nema nepredviđenih troškova), i rezultat je 6800 kn/ha.
Tu po gore navedenoj cijeni nema govora o profitu, minus je zagarantiran tim više jer još uvijek u kalkulaciji fali jedna velika stavka troška a to je amortizacija strojeva, koju sam usput rečeno odlučio smanjiti (odnosno do maksimuma produljiti radni vijek svakoga radnoga stroja).

agrotehničar

Broj postova : 169
Registriran : 21.04.2008
1

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 8/5/2009, 06:47

Potpisujem fidelita i paora, a od svih otalih bih volio cuti recept kako ovakve beskonacne (usidio bih se reci i bespredmetne) rasprave privesti kraju.
Pitanje za miljun dolara je: Kako biti svoj gazda kad su prihodi u pitanju, a drzavu zazivati kad su u pitanju gubici?
Smiljan

Broj postova : 1988
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 8/5/2009, 08:19

@Smiljan je napisao/la:Potpisujem fidelita i paora, a od svih otalih bih volio cuti recept kako ovakve beskonacne (usidio bih se reci i bespredmetne) rasprave privesti kraju.
Pitanje za miljun dolara je: Kako biti svoj gazda kad su prihodi u pitanju, a drzavu zazivati kad su u pitanju gubici?
Šta potpisuješ ... vlastite silose i što je ono paor rekao kao riješenje da oni sa 20 ha trebaju biti uništeni ?
Kako ti može biti pespredmetno računanje troška proizvodnje kada oni nikada nisu bili ovako veliki i ja prvi nisam nikada imao toliko velike brojke u jednadžbi ispred znaka jednakosti ? Zar je grijeh ako se neki od nas odvaži i stavi svoj troškovnik na uvid da se svi malo spustimo na zemlju i realno pogledamo na problem .

Ja te potpuno razumijem da bolje funkcioniraš temama poput ove http://www.poljoprivredni-forum.biz/knjigovodstvo-i-financije-f14/a-ja-se-cudim-t908.htm ali ti neću reći da je ona bespredmetna i omalovažavati te kao što ti omalovažaš nas seljake .

Možda znaš neku granu privrede koja radi 9 mjeseci u godini bez isplate da bi onda čula kako je njihov proizvod skuplji od njihove zarade a da to nikoga od njih ne sekira ? Isto tako vidim da ti je krivo ako seljak jedne godine zaradi na nečemu , možda je i tada trebao biti nula sa nulom ? Možda bi ti plaću trebalo smanjiti za kojih 4000 kn pa da vidiš kako seljek mora preživjeti cijelu godinu od novca koje eto ne može zaraditi jer mu ti prvi to ne želiš . Mislim ono ... u neke stvari se kužiš ali u neke ne i bolje ih se kani jer si samo praviš štetu .

Jedan tvoj citat :
... tako da mi je, NHF, vec dosadna ova prica o tome kako netko zeli ubiti seljaka. Mozete mislit kako je onima koji sa poljoprivredom nemaju nikakve veze...

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by matija on 8/5/2009, 09:39

najtužnija stvar je da je stočno brašno skuplje od pšenice

matija

Broj postova : 489
0

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by paor on 8/5/2009, 09:59

paor rekao kao riješenje da oni sa 20 ha trebaju biti uništeni

molim!? ja sam onda prvi za odstrel.

Dobio sam 37 lipa/kg nakon troškova silosa a bio sam pozitivan
paf...! ...a preklani si sa 60lp bio u pozitivi za pšenicom, ne?
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4289
God : 52
Zanimanje : poljoprivrednik
75

Korisnički profil http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ http://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 8/5/2009, 10:07

@pingo je napisao/la:
@Smiljan je napisao/la:Potpisujem fidelita i paora, a od svih otalih bih volio cuti recept kako ovakve beskonacne (usidio bih se reci i bespredmetne) rasprave privesti kraju.
Šta potpisuješ ... vlastite silose i što je ono paor rekao kao riješenje da oni sa 20 ha trebaju biti uništeni ?
Cuj, ako neki posao ne donosi dovoljno novaca na prihodovnoj strani ili odnosi previse na troskovnoj onda treba smilsiti nacin kako taj nesrazmjer promijeniti. To se moze povecanjem jedne ili smanjenjem druge strane. Nista mudro niti revolucionarno. Nisam to ja otkrio. Povecanje prihodovne strane se moze ili da uz iste troskove napravis vise (Ha, jedinicni prinos) ili da dodas neku vrijednost. Meni se laicki cini da silos jest "value add". Ako nije, onda to mora biti nesto drugo, a oni koji se bave ratarstvom to moraju znati. Ili, oprositite na grubom terminu, zatvoriti butigu. Vi ste me naucili da ratarstvo kao profesionalna djelatnost, bez socijalnog upletanja drzave, na 20 Ha nema smisla (Ako ima, cjenio bih ispravak). Znamo neke clanove foruma koji imaju i 50Ha i iskustva/znanja i tehnologije u ratarstvu pa su zakljucili da je to premalo za ratarenje i krenuli u nesto drugo.
@pingo je napisao/la:
Kako ti može biti pespredmetno računanje troška proizvodnje kada oni nikada nisu bili ovako veliki i ja prvi nisam nikada imao toliko velike brojke u jednadžbi ispred znaka jednakosti ? Zar je grijeh ako se neki od nas odvaži i stavi svoj troškovnik na uvid da se svi malo spustimo na zemlju i realno pogledamo na problem .
Ne, ne i ne. Nismo se razumjeli. Apsolutno treba racunati troskove i apsolutno se slazem da je to jedini nacin realnog sagledavanja stvari i podrzavam takav pristup. meni je pespredmetno pozivanje drzave da spasi ovoga ili onoga. Ne kazem da drzava ne treba pomoci, to nikako, ali treba razluciti posao od socijale. To su dvije razlicite kategorije u koje drzava, naravno, treba participirati u rjesavanju problema.
Meni je bespredmetna rasprava kako drzava treba reci kolika je cijena necijeg proizvoda.
@pingo je napisao/la:
Ja te potpuno razumijem da bolje funkcioniraš temama poput ove http://www.poljoprivredni-forum.biz/knjigovodstvo-i-financije-f14/a-ja-se-cudim-t908.htm ali ti neću reći da je ona bespredmetna i omalovažavati te kao što ti omalovažaš nas seljake .
Nikoga ja ne omalovazavam ako iskazem svoj stav. Meni je bespredmetno ovo licitrianje, svaki put pred zetvu, sa cijenama. Te se meni ne isplati ispod kunu, te meni ispod kunu i dvadeset, te meni ispod kunu i trideset, a svi znamo da ce biti onako kako ce biti i kako kupci definiraju. Ne treba zaboraviti da je cijena nekog proizvoda onolika koliko netko za njega hoce platiti. Ma sto god svatko od nas mislio o tome.
A sto se tice knjigovodstva i propisa u svakom poslu treba znati nesto napraviti te prodati a od onoga sto si prodao za sebe izvuci svim legalnim nacinima sto vecu korist.

@pingo je napisao/la:
Možda znaš neku granu privrede koja radi 9 mjeseci u godini bez isplate da bi onda čula kako je njihov proizvod skuplji od njihove zarade a da to nikoga od njih ne sekira ?
Slazem se da je taj dugacki ciklus vrlo problematican. Ja shvacam problem da bi dobio toliko i toliko psenice da moras toliko i toliko uloziti i nisi siguran koliko ce ta psenica na kraju nakon x mjeseci se isplatiti. Ali ako sam jedne godine bio "kratak", pa onda i druge, sto bi to trebalo biti da idem opet sijati tu hebenu psenicu. Samo obecanje nekih tamo politicara kako Hrvatskoj treba vlastita psenica? Nemojmo se zavaravati...

@pingo je napisao/la:
Isto tako vidim da ti je krivo ako seljak jedne godine zaradi na nečemu
Apsolutno si stekao krivi dojam. meni osobno je drago vidjeti kad ljudi uloze u nesto i onda dobro zarade pa tako, odnosno jos bolje receno, ponajvise kad seljak zaradi. Ne znam na osnovu cega mislis da mi je krivo kad seljak zaradi?

@pingo je napisao/la:
Možda bi ti plaću trebalo smanjiti za kojih 4000 kn pa da vidiš kako seljek mora preživjeti cijelu godinu od novca koje eto ne može zaraditi jer mu ti prvi to ne želiš .
Ma nije bitno sto ja zelim ili ne zelim, a to sto zelim pogledaj kao odgovor u prethodnom pasusu.

@pingo je napisao/la:
Mislim ono ... u neke stvari se kužiš ali u neke ne i bolje ih se kani jer si samo praviš štetu .
Kuzim da je problem kad se nesto planira, a to se ne ostvaruje ali ne mozemo se ponasati sistemom "Ubijte glasnika". Ja niti odredjujem cijenu troskova, niti odredjujem cijenu psenice. U stvari, bio bih jako sretan kad bi cijena bila takva da ste svi zadovoljni, no nebitno. Nitko nije jesenas sijao psenicu zbog moje srece.

@pingo je napisao/la:
Jedan tvoj citat :

@Smiljan je napisao/la:
... tako da mi je, NHF, vec dosadna ova prica o tome kako netko zeli ubiti seljaka. Mozete mislit kako je onima koji sa poljoprivredom nemaju nikakve veze...
Cuj, ja ovdje u druzenju sa vama sam ipak malo blize temi poljoprivrede nego hrpa ljudi u mom dnevnom okruzenju . Mozes si misliti kako ljudi koji ne znaju detalje reagiraju kad vide ovo http://www.mps.hr/pr/priopcenje.asp?id=1432 i kad se udube i vide da je pola od tih novaca otislo ratarima koji su, budimo realni, najglasniji (ne ulazeci u opravdanost ili ne te glasnoce. Govorim o percepciji dosta velikog broja ljudi u ovoj zemlji. I ne o svojoj percepciji).
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 8/5/2009, 10:58

Paor nisam znao sa čim Smiljan složio sa tobom kada je potpisao tvoj tekst . Iz njegovog pisanja mi je ispalo da se sa Fidelitom slaže za silose a sa tobom da treba raditi megalomansko ratarstvo da se stvar isplati . Ako sam krivo shvatio nije niti prvi niti zadnji puta ... mogu se i ispričati ako treba jer se stvarno ne radi o tebi nego o Smiljanu ? Ovo za pšenicu prije dvije godine više ne znam a razloga je puno kako sam ostao pozitivan u kukuruzu sa sramotnom cijenom koju je imao . Trebala bi mi nova tema da to opišem .

Smiljane ne znam na šta da ti odgovorim ali zapazio sam dva znaka pitanja u tvom tekstu . Prvo je bilo da li nam stvarno treba pšenica i na to kažem da treba . Da se kod nas stvari poslože u red bio bih sposoban proizvesti pšenicu jeftinije od mađara a mislim da bi naši ljudi rađe jeli kruh od moje pšenice nego od mađarske. Drugo pitanje ti je bilo zašto mislim da ti je krivo kada seljak zaradi . Evo zašto ... tvoj citat ...Pitanje za miljun dolara je: Kako biti svoj gazda kad su prihodi u pitanju, a drzavu zazivati kad su u pitanju gubici? a i ono da ti je dosadna priča kako netko želi ubiti seljaka . Tu se vidi da mi seljaci kao trljamo ruke ako zaradimo a da kukamo kao da nema sutra ako se profit smanji .

Zar je moguće da ti nije jasno zašto se uvijek u ovo doba godine događa isti priča ???
Pa zato jer ne znamo cijenu svoga proizvoda . Ne znamo da li će naš rad biti plaćen dovoljno da prehranimo naše obitelji do iduće godine u to doba . Ono što znamo da je zaštitna cijena žita 101 €a to nam je tropa kao kuća !

Na kraju sam mogao isčitati da su problem poticaji koje seljak dobije .
Zar mi seljaci pravimo pitanje za božićnice koje radnici u firmama dobiju ili slično ? Poticaji su tu radi nas a da ih nema ne bi bilo niti proizvodnje jer nadam se da ti je jasno iz računica koje su ljudi stavili da se jedino od poticaja preživljava a sve to toliko dugo dok se stanje u našem agraru ne sredi pa i poticaji neće biti toliko bitni nego možda budemo mogli živjeti od svog proizvoda a ne od milodara sa kojim nas država drži na kratkom [driku] .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by matija on 8/5/2009, 11:26

@pingo je napisao/la: Poticaji su tu radi nas a da ih nema ne bi bilo niti proizvodnje jer nadam se da ti je jasno iz računica koje su ljudi stavili da se jedino od poticaja preživljava a sve to toliko dugo dok se stanje u našem agraru ne sredi pa i poticaji neće biti toliko bitni nego možda budemo mogli živjeti od svog proizvoda a ne od milodara sa kojim nas država drži na kratkom [driku] .

poticaji su radi svih ostalih građana za koje se i proizvodi neka poljoprivredna kultura tj. hrana u konačnici,a ne radi poljoprivrednike,jer da ih nema(poticaja) i da se proizvođačima(poljoprivrednicima) plati stvarna cijena mislim da bi mnogi ljudi ostali gladni.jednostavno nebi imali za hranu od plaće do plaće.tako da svi koji pričaju kako se seljaci okoriste poticajima bi mogli razmislit još jedanput i uvidit kako se upravo oni okoriste jer jedu jeftiniju hranu. u biti država indirektno subvencionira prehranu naroda.možda nisam u pravu, ali jednostavno mi se to tako čini i ima nekog smisla ili ne scratch

matija

Broj postova : 489
0

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 8/5/2009, 12:07

@pingo, nemoj shvacati osobno ovo sto pisem.

Vecina seljaka radi tako kao sto ti radis, da realno sagledava stvari i racuna prihode i troskove i nastoji biti sto ekonimicnija u svojoj proizvodnji i onda ih, razumljivo, smeta kad netko daje relativno pausalne ocjene. Nastojim ne generalizirati stvari, ali istina jest da ima onih, kako si ti lijepo rekao, da te parafraziram, "trljaju ruke ako zarade, a kukaju kao da nema sutra ako se profit smanji".

U sasvim drugoj su situaciji oni koji rade 20, 100 ili 300 Ha, a zele se baviti ratarstvom. To su, mislim da se mozemo sloziti, tri razlicite price.
Medjutim budimo realni, poljoprivreda je posao kao i svaki drugi i ako ne ide onda ne ide i traze se neki drugi nacini ostvarivanja profita, dali u okviru djelatnosti ili negdje drugdje.

Sto ces ti meni reci za koju godinu kad budem imao neki prinos ljesnjaka i kad budem trazio, temeljem svojih troskova plus zarada, npr. 20 kn za kilogram, a trziste daje 10?
Jasno, reci ces mi "Bad luck". Svi moji eventualni argumenti o ulaganju, o 80% uvoza, potrebi Hrvatske da ima svoju hranu, lobijima koji me hoce unistiti, mojoj obitelji, mom znoju itd itd ce biti smijesni. Zar ne? (S tim da sam se ja poceo interesirati za ove teme iz hobistickih Wink razloga, sto mi, nadam se, ne iskljucuje pravo da o nekim stvarima iznesem stav)

A ovo o poticajima sam samo spomenuo da bih ilustrirao kakva moze biti (ili jest) percepcija ne-poljoprivrednika o polozaju seljaka u drustvu, na sto isto tako treba misliti i seljak kad trazi neka svoja prava.

Mislim da je moj stav o poticajima dovoljno jasan iz milijun drugih postova Wink

Nego, usput, jel' ja to iscitavam neku netrpeljivost prema meni osobno ili sam opet nesto krivo shvatio? Ako jesam onda isprika ....

Zadnja promjena: Smiljan; 8/5/2009, 12:12; ukupno mijenjano 1 put.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 8/5/2009, 12:11

Čuj matija to sa poticajima vjerojatno i je u nekoj mjeri tako zamišljeno ali kakve koristi od toga kada oni o kojima je fidelito pričao kroje cijenu kruha a ne mi ratari koji proizvodimo sirovine . Silosi , mlinari , pekari , trgovci nam pišu onih 6 i kusur kuna koje stoje na kruhu od 0.7 kg a ne seljaci koji se uvijek bune i kojima nekim čudom 80 lipa nije dovoljno ...

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 8/5/2009, 12:16

Moramo sagledati svoje probleme, ali pri tome moramo gledati i cijelu sliku države, jer očito nije toliki problem u tehnologiji proizvodnje. Kolika je cijena pšenice sada na tržištu? A koliko koštaju brašno i stočno brašno, pa onda kruh i druge prerađevine? Očito je tu problem da imamo dovoljno proizvođača pšenice, ali nemamo dovoljno skladišnih kapaciteta (opet ja o silosima, ali nema veze). To se najbolje vidi po tome kako nam skidaju kožu sa leđa kod prijema i skladištenja. Možda smo jednostavno postavili stvar krivo? Pitamo - koliko će te nam dati? Prava stvar bila bi: evo gospodo pšenica je tu, cijena za kvalitetu 1 je toliko za kvalitetu 2 toliko a poboljšivač toliko kuna. Vjerujte mi, pšenica je toliko jeftina da nitko ni ne pomišlja ozbiljno na uvoz. A tako se nemožeš ponašati ako imaš pšenicu u tuđem silosu. Jer onda vlasnik silosa kaže: gledajte dečki, nema problema vaša pšenica mi je preskupa, ali prijem, skladištenje, čuvanje i ostali izmišljeni kurac-palac sada košta, recimo 3 puta više. Oni jednostavno znaju da ti nemaš kuda sa pšenicom i ucjenjuju. To im je i pravo i obaveza (jer imaju obavezu prema svojoj firmi, dioničarima, vlasnicima da posluju sa maksimalnim profitom, kapitalizam jelte). U tu sliku se uklapaju svi redom jer im je to ekstraprofit od kojega žive. Imaju i ti silosi povećane troškove u radu jer je velika većina izgrađena davno, tehnologije koje primjenjuju su zastarjele itd., imaju puno gubitaka u radu koje mi spremno pokrivamo. Novi silosi koji su izgrađeni isto nisu baš nekakav napredak, osim par iznimaka (svaka im čast). Znači potrošili su puno novaca na izgradnju tehnološki zastarjelih kapaciteta. I pri tome dobili vjerovatno poticaj od države (to je bio bačen novac, ali što je to za nas). Kod konstruiranja silosnih kapaciteta projektanti su inžinjeri arhitekture, i oni obično zastupaju jednu firmu čiju opremu žele prodati i to nude. Malo je ljudi upućeno u novije tehnologije čuvanja žita, a i 'čemu se zamarati sa nečim novim i kompliciranim kada smo ovako radili 100 godina pa će mo još 100, a gubitak će podmiriti poljoprivrednici jer oni ionako primaju poticaje' (kao imamo mi naovaca). MPSu je svejedno, oni isplaćuju poticaje, tamo je važno tko je minisar i pomoćnik, a sve ostalo se odvija po birokratskoj inerciji (kada bi se po kriterijima tehnološkog napretka davali poticaji trebao bi i netko reći koji su to sustavi koji zadovoljavaju norme i obrazložiti to, a tamo to nema tko, jednostavno birokrati to ne znaju, a 'stručnjake' (hm, i njih ima svakakvih) neće pitati jer bi ispalo da mi od kuma kum kuminog kuma ne bi trebao dobiti poticaj po nijednom kriteriju. Stvar se nebi bitno promjenila ni kada bi silosi bili najmoderniji na svijetu ako se bar u nekom dijelu ne promjeni vlasnička struktura. Jer vlasnici skladišnih kapaciteta u većem dijelu moraju biti proizvođači, uvijek je to tako. Onda nema ucjene, možeš žito držati dvije i više godina i tako stabilizirati tržište od velikih porasta i padova cijena (gle dobro i za državu). Da treba to isfinancirati (mislim proizvodnju) ali nema druge. Možda jednog dana, ako se već baviš pšenicom, mali mlin uz silos pa da pokupiš dio drugog kolača. Ako je sustav skladištenja izvan kontrole proizvođača nema tu sreće. Da se samo 30% proizvođača osloni na vlastito skladište, da se osjetno smanji protok kroz velike silose i oni bi malo drukčije gledali na troškove prijema i skladištenja. Može se i više proizvođača ujediniti i napraviti jedan sustav silosa za svoje potrebe, ali to je za sada više SF. Isti problem je i kod kukuruza pa čak i kod proizvodnje mesa. Ljudi su naučili 'predati' i bez brige, samo sada je došlo drugo vrijeme, kada brigu o nama počne voditi gazda i njegovi ljudi... ... neću dalje. BTW kada smo kod proizvodnje mesa, zašto su Danci vodeća sila u europskoj proizvodnji svinjetine? (Uvoze kukuruz, soju, valjda i vodu za napajanje svojih svinja, a imaju toliku proizvodnju da imaju ozbiljnih problema sa gnojnicom.)Jer su klaonce i hladnjače u vlasništvu farmera i oni su srevis za farmere, a ne jašu ih financijski. Kome ovaj sustav nije jasan neka pita, ali tako je i tu treba odmah poduzeti mjere da se stvar mjenja. Ne prosvjedi, nego silosi, moderni u vlasništvu proizvođača. Mala bi to bila investicija za državu, neka ju subvencionira i tu je dugoročno rješenje. Ili svake godine na cestu ili možda učlaniti se u stranku pa djelovati 'iznutra'.
Fidelito

Broj postova : 4438
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
116

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 8/5/2009, 12:24

Da, to je onaj "value add" kojega sam spomenuo. Moramo biti svjesni da je zito, kukuruz i vecina proizvoda sa nasih njiva, koliko to god mozda nekima hereticki zvucalo, samo poluproizvod ili sirovina za neku industriju. A da bi se od sirovine moglo zivjeti mora je se strasno puno proizvesti ili, u suprotnom, pokusati iz proizvodnog ciklusa zahvatiti sto vise elemnata.
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 8/5/2009, 12:49

Ne slažem se sa tezom da su silosi naš spas . Ne slažem se da je žito poluproizvod a vi pričajte što želite . Po tome ispada da jedan air-bag isto nije ništa bitno jer sam za sebe ne znači ništa a ugrađuje se u svako živo prometalo . Zašto onda košta 1000 € ako sam za sebe ne znači ništa a u autu ih ima valjda 10 komada i drugačije ne ide jer standardi se moraju poštivati ? Zašto nije 80 lipa po komadu ? Kako firme koje ga rade prežive ako ujedino ne prave i automobile ? Trkeljate bez veze o nekim nebuloznim firmama koje će pazi vraga same obradidi vlastitu zemlju , posijati pšenicu , gajiti ju mjesecima , površiti , skladištiti ju , samljeti u svom mlinu i onda napraviti kolače sa šlagom i čokoladnim mrvicama na vrhu koje prodaju u ohlađenim vitrinama svojih megastor trgovinopolisa ... hehe

Dajte stanite na zemlju ... odakle nama seljacima u ovom trulom sistemu sve to . Nama treba lova do 15.8. ove godine i niti dan kasnije !

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 8/5/2009, 13:14

Air-bag kosta 1000 Eura u konacnom proizvodu, a vrhnje zarade uzme proizvodjac automobila, a samom proizvodjacu air-baga da mrvice od te tisucice.

Isto kao sto kruh kosta 10kn, a proizvodjac psenicu prodaje za 1kn.

Nego, Mavrovicu npr, sasvim dobro ide, a nema, barem koliko ja znam, tisuce hektara. Ili Fiolicu. Ili hrpi malih sirana, klaonica i sl. (u krajnjoj liniji i svih stocara) kojima bi vlasnici umrli od gladi da prodaju samo zito, kojega isto tako proizvode. Nisu to neke nebulozne firme, ima ih, cak i kod nas.

A to da zito nije sirovina jednostavno nije tocno, koliko god to tebi izgledalo blesavo, ali tu se ocito necemo sloziti Wink osim ako se ne napijemo negdje Wink
Smiljan

2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 8/5/2009, 13:36

Jasno ti je da airbag ne košta proizvođača 1000 E po komadu kod ugradnje u auto. Tu neću lamentirati o tome jer je to potrošnja vremena. Ali kao rezervni dio košta toliko upravo zato da ti ne padne na pamet slagati karambolirani auto, nego da kupiš drugi, novi..... (btw puno bolje mi je voziti se u autu sa savjesnim vozačem nego da je budala za volanom i auto ima 45 airbagova, ali o tome drugi puta).
Silos ti je bitan jer ako imaš pšenicu u polju - a nemaš kuda sa njome to je isto kao da je nisi proizveo. Jednako je elementarnoj nepogodi. Nedao to bog nikome. Jesenas u mom kraju veliki silosi u početku nisu uopće preuzimali kukuruz jer su navodno bili puni pšenice- nije bilo mjesta. Gazda jednostavno nije odvezao (kupio možda) pšenicu i nastao je zastoj kod primanja kukuruza i briga. I pad cijene kukuruza. I sreća ljudi kada su počeli primati kukuruz po 'onoj' cijeni (IZNOS KOJE SE NE PIŠE I NE IZGOVARA, kao u Harry Potteru, jer bi se mogla ponoviti). Vrhunsko majstorstvo trgovine. Ljudima sjebeš cijenu do kraja i oni još sretni kada su predavali kukuruz. Zapravo nitko nije ni ozbiljno razgovarao o cijeni. Jedan kolega mi je bio dobar, jednostavno je rekao: Zar je uopće bitno kolika je cijena?
Ali sada ono najvažnije što sam isčitao iz tvog posta: Trebaju mi novci do 15.08.. To je bit svega. Kapital. Das Kapital. Tko ima kapital vlada, kome je potreban kapital (ako ga nema u ponudi na tržištu) pristaje na sve uvijete. Uz svoje skladištenje je uvijet da si toliko financijski ojačao da to možeš vremenski izdržati. I u pravu su trgovci kada kažu da nije isto platiti pšenicu u ljeto 0.8 i držati kapital u njoj godinu dana. I to je jedan od glavnih razloga porasta cijene kroz godinu. Ali taj porast je prevelik, oni na taj način zarade višestruko u odnosu na proizvođače. O riziku jednih i drugih neću govoriti. To svi znamo. Veliki je to biznis u kojemu se 'okrenu' lijepi novci. A oni najsposobniji najviše. Mislim da skladištenje zrna nije nikakav bauk od kojega treba bježati, ako si uspio savladati sve funkcije na svom mobitelu (ja recimo nisam) mislim da bi mogao skladištiti svoje žito. Ako su mogli naši djedovi i bake čuvati po tavanima i u onim kučicama samo za tu namjenu i bez svih sušara i zaštitinh sredstava. Dobro se sječam jednom prilikom pojavio se žižak i djedovoj pšenici na tavanu i on ju je 'tretirao' sa orahovim listom (kako i ne bi bilo žiška, oni su na tom tavanu bili dio inventara). Izdržalo je do proljeća (vjerovatno ne toliko orahov list, nego hladnoća, ali tko bi ga znao?) i u proljeće smo u mlinu mjenjali za brašno. Ta zamjena je bio šou. Jednom dobiješ 80%, drugi puta 40%, vozimo se ja i djed iz mlina i komentiramo: gle koliko smo dobili ili gle kako su nas opljačkali. Iz istog mlina uvijek, da se razumijemo.
Da se vratim na kapital. To postoji da se povećava i oplođuje, jer ako se iznos ne mijenja na više, onda gubiš (inflacija + izgubljena dobit). I svaki pošteni kapitalist će ti u povjerenju priznati (moš' si mislit povjerenja) da što više dobiješ - to si bolji, uspješniji. Veći je prinos, veća je zarada. I vjeruj mi ta odluka gazde (ja vjerujem da je njegova u konačnici) nije laka: Da li da im ponudim 0.8 Kn za pšenicu ili možda im toliko trebaju novci da će biti spremni prodati i po 0.75. Možda čak i po 0.70 jer je navodno kriza. Uvijek tu postoji crv sumnje u glavi koji neprekidno ponavlja: mogao sam im ponuditi još manje. A više uvijek mogu ponuditi (ako se netko ne daj bože naljuti). Ili ne moram. To nema veze sa cijenom brašna i kruha ili isplativošću prerade. Ili sa realnom cijenom proizvodnje u polju. NHF, ali tako je. I nemoj gledati te ljude kao na kriminalce, jer oni samo rade svoj posao. Dižu sebe (financijski) i uništavaju nas (financijski i psihološki). Zato su uspješni, kapital se povećava, raste, buja, kao dobro pognojena pšenica u povoljnim uvijetima.
A s obzirom na karakter naše proizvodnje financiranje je bitno, jer ako nemaš svoja sredstva za repromaterijal u startu, možda bolje nemoj ni raditi. I tako u krug iz godine u godinu. A što nam je alternativa? Sovhoz ili Kolhoz (vjeruj mi većinan nije baš bajno izgledala) ili vlastiti silos sa nekom, recimo posebnom proizvodnjom.
Fidelito

116

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 8/5/2009, 14:21

Nije valjda da slušate Mavrovića kako kaže da seljak više ne može biti seljak nego mora biti poduzetnik ? Kakav je on seljak u prvu ruku ? Kada mu je trebala zemlja kupio je što je htio , gdje je htio i koliko je htio . Ja ne mogu i nisam u ovih 15 godina kupio hektara državne zemlje - hektara - ali ja sam seljak a on nije i sa tim je sve rečeno . Malo se na TV pojavila neka afera sa jednim seljakom i naravno da je i tu zemlju on dobio . Kada mu je trebalo finalizirati proizvod čovjek si je kupio Klaru ... tko zna što još ima . Zato molim vas spustite loptu na zemlju po pitanju seljaka-nuklearnog fizičara . Mi sijemo žito od stoljeća sedmog a naša država nam mora naći aparate da nas zaštiti od tajkuna koji su pokupovali silose , pekare , mlinove , trgovine i stvar riješena .

Fidelito stvar kapitala koju si iščitao iz mog teksta je univerzalna stvar i nisam ju napisao misleći samo na sebe . Mislio sam na sve nas jer ne mogu kao ti reći da sam u ovoj temi samo promatrač jer žita ove godine nemam a vi se šišajte sa cijenom koju postignete . Na drugoj strani napišeš najviše o silosima koji su dar sa neba kao da mi ne znamo što se dobije sa tim a gdje se gubi . Daj mi reci tko ti plaća tekuće troškove kada kukuruz nisi prodao ? Imaš neki drugi posao ? Sigurno su ti silosi omogućili da prošlogodišnje žito prodaš po 300 kn umjesto 150 kao svi ostali pa od toga novca živiš i radiš proljetnu sjetvu ? Ovo ne pišem jer sam ljut na tebe , jer se želim posvađati ili nešto u tom smislu nego jednostavno mi ne ide u glavu kako da skladištimo i živimo ? Pokušavam razgovarati kao da te vidim ispred sebe pa ti možda zvuči previše direktno .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 8/5/2009, 15:53

Profesionalno se bavim poljoprivredom i od toga živim. Nemam drugih izvora primanja, i nisam član niti jedne političke stranke. Niti ja nisam kupio ni Metar kvadratni državnog zemljišta, ali nadam se tomu. Što se tiče proizvodnje glavni proizvod je nešto što je trenutno jako traženo i nema na tržištu (samo radi pohlepe jer su htjeli prije dvije godine zaraditi puno pa im ljudi tu kulturu više nisu htjeli sijati, kukuruz je izgledao onda dobar posao po 1.5 Kn) i tako sada ja 'vježbam' tržište sa svojom robom. Sa istim poslom se bavim 20 godina sa većim ili manjim uspjehom. Novce od kojih trenutno živim sam akumulirao i nije mi lako kao ni drugima, ali u specijalizaciji proizvodnje vidim budućnost. Ne mogu svi raditi sve, no to ionako znaš. Sva roba koju proizvedem je moja, to znači da je sve plaćeno gotovinom sa mog računa, jer samo tako dobiješ repromaterijal po normalnoj cijeni. I to znaš. Pšenicu kako i sam znaš ne sijem, jer po savjetima starijih kolega to na moji tlima nikada nije 'išlo'. Vjerovatno kiselost ili nešto drugo. Puno ulaganja a nikada preko 5 tona. Tako sam se ukljušio u ovu raspravu, možda me tu i ne treba, ali s obzirom da nemam pšenice mogu hladne glave i tome promišljati. Kažem to na temelju prošle jeseni kada sam pokušavao prodati kukuruz i to nije nikako išlo a nisam bio hladne glave kao danas, jer me ta cijena direktno 'pogađa'. Nisam ga još prodao, istina je, i tko zna što će još sa time biti. Kada sam bio direktno pogođen niskom cijenom (i sada sam zapravo) kukuruza bio sam ljut na sve i počeo sam razmišljati na drugi način. Što bi ja učinio da sam na mjestu otkupljivača i to je ono što sam napisao u prethodnom postu. Što prije shvatimo realne mehanizme koj reguliraju cijenu i tržište (kod svih kultura, nema tu velike razlike) prije će mo doći do rješenja, ne vatrogasnih, nego trajnih. Prosvjedi za povećanje cijene su vatrogasna rješenja i oni zapravo idu na ruku velikima na dugi rok. To znači da se ljudi nisu čestito organizirali, a to opet znači da je sezona pljačke poljoprivrdnika otvorena. Treba izači pred ministarstvo sa jasnim i realnim zahtijevima, a to što sam predložio jedan je dio toga. Početak, možda. Osnovati sindikat možda, ali to bi bila 150. seljačka organizacija u kojoj bi se rukovodstvo dobro 'uhljebilo' i sa vremenom bi postali 'kooperativni' sa ostalima. Jedan od rješenja je i da minisatrstvo pokrene program na našu inicijativu, ali za 'programe' bojim se da više nema novca. Treba financijski ojačati, treba nekako novce akumulirati, uštedjeti, ali kod nas je fenomen (TU UKLJUČUJEM I SEBE DA SE RAZUMIJEMO) kada nam isplate poticaje onda sa novcem prvo poplaćamo stare obaveze, pa zatim novu sjetvu. Ako išta ostane novi stroj ili auto (ipak jednom se živi). Neki i kučicu za sebe. Poticaje potrošimo kao nadoknadu što smo 'popušili' u proizvodnji, a trebalo bi ih ulagati u razvoj proizvodnje. Poticaji su premali da bi se znatnije ulagalo u proizvodnju, ali na taj način proizvodnja će ostati na 'niskim' granama. Tako bi poticaji trebali zapravo biti vječni izvor, a to ni jedna ekonomija neće izdržati. To nije održivo dugo, ali to političare ne brinr previše. Bilo je nekih malih naznaka u prethodnom mandatu sadašnjeg ministra da bi se moglo nešto značajnije uraditi, ali i to je brzo presahlo. Moj mandat izdrži i poslije KVJ. Vanjski dug će rasti, ma baš ih briga. A vidiš mene upravo to i brine jer imati ćemo nezagađenu, slobodnu, prekrasno zaduženu državu, ali to će dobrim dijelom vraćati naša djeca. Nije toliko problem u zaduženosti nego u tome da smo novce potrošili za socijalni mir, no o tome smo već raspravili.
Da se vratim na temu, silos mi treba kako bi se uopće bavio svojim poslom jer mi tu robu nitko ne želi uzeti na čuvanje. Tako i treba biti, jer ni ja to nikome drugom uslužno ne radim. U početku sam isto kao i vi mislio da je to velika gnjavaža, i posao je, ali ako si malo opremljen i nije. Pri tome ne mislim da odeš u bilo koju firmu da ti to sve isprojektiraju i naprave, jer je to onda nevjerovatno skupo. Budu te oženili u najgorem smislu te riječi. Rješenje je 'preko bare', tamo su malo drugačiji standardi u pitanju skladištenja zrna. Sve je jednostavnije, nema velike 'mudrosti', zapravo čim počinje velika mudrost prestaje znanje. Uvijek svoj, to mi je krilatica. Pa koliko mogu. I upravo zato mi je želja kupiti tu zemlju i nekako zaokružiti sve.
I da nekako završimo ovu sada već pomalo zamornu diskusiju (monolog) ako želiš veću cijenu moraš shvatiti kako sustav radi. Kada shvatiš kako radi - pronađi slabosti u sustavu i ponudi sustavu nešto što mu treba, možda nešto vanstandardno, pa ćeš moći pregovarati o cijeni pod drugim uvjetima. Bježi od onoga što svi rade, jer tu je najveća konkurentnost i najmanja zarada (ili siguran gubitak).
Fidelito

116

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 8/5/2009, 16:25

Nisam znao da baš nikada ne siješ pšenicu . Mislio sam da je to samo ove godine . Bez obzira na to što ju ne siješ reci mi šta misliš kolika bi joj morala biti cijena da ne radiš sa gubitkom ? Da li je ovih par ljudi lagalo kada su napisali da su im najdirektniji troškovi proizvodnje oko 6500 kn/ha ? Svi znamo da sa cijenom od 80 lipa i prinosom od 6 t/ha ( ti čak kažeš da je taj prinos na tvojoj zemlji utopija ) dobijemo 4800 kn bez troškova otkupa . Dakle poticaj koji će doći tko zna kada i tko zna u koliko navrata bi nam trebao na stol staviti malo mesa ako i to ...

Dobro ne tražim te da stvarno odgovaraš na ta pitanja , to je više napisano da drugi pročitaju ... papir sva trpi . Isto tako mislim kako problem treba riješiti negdje drugdje a ne sa temeljima i limom u mojem dvorištu - čitaj silos .

3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by deere power on 8/5/2009, 16:32

citam ovo sve sto je danas napisano i vidim da ima ljudi koji misli kao i ja (ili bar slicno) ali ima i onih koji nemaju pojma o cemo pricaju a petljaju se tamo di im nije mjesto

ovo kazem jer nam nazalost takvi danas kroje sudbinu a nemaju pojma sta je sve potrebno da bi se ta psenica proizvela, neki spominju sliose kao rjesenje , ja to vidim samo kao jedan veliki trosak ( raspitajte se koliko kosta silos za 100 vagona a tu odmah treba i susara) znaci moje pitanje je kako cemo napravit te silose uz ovakve cijene pa da bi to izgradili i platili sve troskove i obaveze te vec postojece kredite nebi nam ni cijena od 3 kn/kg psenice pomogla

sto se tice mavrovica i slicnih (koji ima fala bogu porilicno kod nas u barnji) lako se takvima bavit poljoprivredom, jer zemlju su dobili za bagatelu i to ne malo vec po 300 ili 500 ha za nekih 7 ili 8000kn po ha mozda ni toliko a strojeve su svi pokupovali sa kombinata jer jer imaju veze i novca da potplate di treba tako se kupe JD 8200 za 30000kn ili ĐĐ za 20000 a o prikolicama i ostalim priključcima da i ne pricam mislim lao se tako kurcit a kad neko mora kupit sve ( kao ja npr.) ili ulozit ili se zaduzit milione (kao pingo npr.) onda je normalno da nas neke izjave o nikakvim cjenam pomalo izbace iz takta jer nece niko umjesto nas (a ima nas podosta) platit nase dugove ili kredite

Broj postova : 5196
God : 32
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78

Korisnički profil http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 8/5/2009, 16:50

Svatko ima svoju cijenu koštanja pšenice. Mislim da bi cijena trebala biti takva da 'pokrije' proizvodnju to jest sve inpute a onda poticaj kao šlag na tortu (bojim se da će tog šlaga biti sve manje). I nisu sigurno ljudi lagali, jer za to nema razloga, pa nisam ja ministar da se oko toga natežemo (to ni mrtav ne bih želio biti). Možemo uzeti cijenu pšenice na burzama i to bi bilo na današnji dan negdje oko 220 usd tona ili ti 1.21 kunu za kg. To je realna cijena a i u nju neće se svi uklopiti. Sve ostalo je spekulacija za veću zaradu. Mislim da bi ministarstvo trebalo povući u tom smjeru koliko može, ali ne sa povećanjem poticaja, nego sa 'otkupljivačima'. Ima tu i previše lufta za mlinare i trgovce. Ili im reći, u redu dajte 0.8 za pšenicu, brašno prodajte za 2.5 - 3 kune, ali platite poseban porez na ekstraprofit koji ste izvukli iz pšenice, recimo u visini 105 % od zarade i molim lijepo. Evo viška u buđetu kod min. Šukera, postali bi oni meni kooperativni. Uopće bi trebalo uvesti zakon po kojemu je cijena pšenice vezana na cijenu brašna, ili im dovesti u HR recimo jedan AMD ili ConAgra-u, pa kada smo svi na tržištu neka i oni osjete malkoc tržišne utakmice. Samo mislim da je Hr za takve malkoc premala, a možda i nije...
Fidelito

116

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 8/5/2009, 17:08

evo jednog oglasa koji sam pronašao na brzaka:
Heavy Drying Bins
Size Bu. Price
21 x 18 5785 $ 4540
27 x 21 11265 7284
42 x 24 32245 16160

Drying Floors
W/12” Supports & Flashing
21’.............$ 1403
27’..............2342
42’..............5564

Call For All Your
Grain Bin Needs

goldengrainbins.com
GMLS Industries, Inc.
(660) 699-2179
(888) 983-2136

ovaj grain bin 42x24 (PROMJER 42 stope, 24 prstena visok) 32200 bušela ili ti 876 tona je 16160 usd i predlažem ti drying floor 42 stope za 5564 usd, oko 5000 usd trošak prijevoza, dodaš pdv i evo ti silosa nakon 4 mjeseca.
Fidelito

116

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JOSIP FERGUSON on 8/5/2009, 17:30

iz moje perspektive za skladistit mojih 200 ha silosi bi me kostali (ako gradim nesta pravo) od 2.000.000 na dalje.... i druga stvar je sto ja nisam dovoljno sposoban niti osposobljen da dalje manipuliram s svojom robom i to je pusiona u startu...

po mome je rijesenje osnivanje zadruga...

osnivac bi trebala biti drzava u suradnji s opcinama i poljoprivrednicima....

konkretno, moja opcina raspolaze s oko 6-7000 ha, 1/3 je pod psenicom, dakle 2500 ha, puta 5 t je 1250 vagona psenice, znaci trebaju joj kapaciteti od 3000 vagona ili malo vise ukupno...

beneficije kod nabavke repromaterijala su veeelike, cijena kostanja bi nam svima bila puno manja, i radili bi u svoju korist....

nadalje to je ipak značajna količina robe koja bi mogla naci svog kupca, i zadruga bi trebala imati nekog top managera koji bi znao ako pronaci kupca, naravno na postotak, i ako treba napunit dva broda i izvesti ju u arapske emirate ili bilo gdje drugdje, odnosno prodat nasu robu najbolje sto je moguce....

to ako si ja gradim silose ne mogu priustiti jer 100 vagona robe ne moze na trziste, premalo je....

zasto bi to drzava trebala potaknuti, zato sto mi nismo sposobni niti imamo kapitala, a drzava bi umjesto vatrogasnih mjera iz godine u godinu da nam osigura dohodak jer nas uvijek netko pokrade te novce trebala preusmjerit u takonesto i dugorocno rijesiti problem...

kod mene na opcinu bi trebalo mozda 100 mil kuna da se tako nesto napravi, ali onda bi i trgovacke marze koje sada kupe trgovci na repromaterijal isle meni u djep i proizvodjacka cijena vise nebi bila 1, 35 nego 0.90 kn...

rabati koje bi takva zadruga dobila za 7000 ha su ogromni i kao kupac bi svima bila interesantna, a imala bi sto i ponuditi trzistu....

pa zamislite da takvih zadruga ima po cijeloj slavoniji u svakoj opcini, pa se mi onda udruzimo, nebi nama big boss krojio sudbinu....
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 35
Registriran : 10.03.2008
17

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 8/5/2009, 20:53

O tome pričam, ali iz vlastitog iskustva znam da to može puno manje koštati, ali ako želiš ključ u ruke, onda je malo skuplje. To se može izgraditi jednostavno na vlastitom gospodarstvu, npr. prvo što ti NE TREBA ako radiš za sebe je vaga. Nečeš sam sebe prevariti. A kada prodaješ - kamion ode na komercijalnu vagu. Ima tu mnogo elemenata, ali to su relativno jednostavne stvari. Problemi počinju sa dozvolama i projektima. To je festival problema, dok farmer u SADu to ne treba. Napravi temelj i podigne silos. Cijena veće čelije je manja od vrijednosti robe koja se skladišti u njoj. Ako se radi o zadruzi mogli bi se izraditi tipski projekti, sigurno bi bio i popust na opremu kada bi se to kupovalo kod jednog proizvođača. Lijepo ministarstvo pobroji zainteresirane, napiše pravila igre, raspiše međunarodni tender za silose (sušare se proizvode u HR i njih treba kupiti a ne uvozno govno i prema tome podesiti natječaj) natječaj provesti, izvedba, presjecanje vrpce (tu bi bila malo gužva) i radite. Minimalno osoblje koje bi to vodilo profesionalno zaposleno, a sav višak koji se ostvari u eventualnom trgovanju žitom podijeliti (vratiti) vlasnicima sukladno vlasničkom udjelu. E onda bi malo drugačije veliki otkupljivači rezonirali. Ali to vidim kao potencijalni izlaz iz situacije, jer se nitko dobrovoljno ne odriče svoje zarade radi općeg dobra. Ovako, netko bi čuvao, netko bi prodao, netko bi kalkulirao, ali na neki način sami bi imali širi krug potencijalnih kupaca i više vremena.
Fidelito

116

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JOSIP FERGUSON on 8/5/2009, 21:02

zaboravio sam napisat da bi zadruga mogla samljeti psenicu i prodati brasno....- jos jedna karika manje u lancu posrednika...

ja puno razmišljam o takvim silosima sto pricas ali ne mogu pronaci racunicu, jednostavno je preskupo...
sad da gradim nesto sto mozda za 10 god nece imati nikakvu vrijednost kad i nas od 200 ha pojedu agrokori i sl..., zato sam pobornik vecih postrojenja za vece kolicine robe, koje ce koristiti veci br ljudi....

kako ne treba vaga, cim izgradis skladista odma polako ulatis u trgovinu i ne skladistis samo svoje, a kazu (neki ljudi kod nas) da je "dobra vaga" u toj situaciji puno isplativija i od samog skladištenja... ako me razumijes....
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 35
Registriran : 10.03.2008
17

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Stranica 4 / 30. Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA