AKTIVNE TEME
» Lisice
by Gospodin_Zec Yesterday at 21:05

» Prodajem NOVU Italijansku frezu pipalicu Carrera
by poljomarkets Yesterday at 12:51

» PRODAJEM NOVU Traktorsku FREZU
by poljomarkets Yesterday at 12:49

» Agro Dan
by Agro Dan Yesterday at 09:33

» Poljomarket
by poljomarkets Yesterday at 09:23

» Pitanja i prijedlozi
by deanilic 20/6/2017, 18:31

» Što se iza brda valja?(2)
by Fidelito 20/6/2017, 15:04

» Sjetva/žetva pšenice 2016-2017 godine!
by opg biotrava 20/6/2017, 00:12

» CASE
by marijo90 18/6/2017, 18:35

» abrkili
by abrkili 18/6/2017, 13:57

» Vijesti vezane za poljoprivredu
by kulak25 16/6/2017, 18:47

» Cijepljenje (kalemljenje)
by misoo83 16/6/2017, 02:08

» CRVENI ribizl
by Tomyyyyy 14/6/2017, 10:43

» Torpedo 55 adriatic
by zeljko90 12/6/2017, 20:09

» BOŽIĆNA DRVCA
by Đuro Japarić 12/6/2017, 17:20

» Piknik Udruge Traktor Forum Slovenija
by tine 11/6/2017, 13:06

» Telenje
by ANTE_BULJUBASIC 9/6/2017, 13:38

» Kruška
by davidzr 8/6/2017, 23:03

» Kamilica
by slaven22 8/6/2017, 18:44

» Dupli kotači sa kopčama 20.8 R42 520/85 R42
by SteveO 6/6/2017, 21:45

» Gume sa felgama 520/85 R42
by SteveO 6/6/2017, 21:42

» VTZ - Vladimirec
by darko0022 6/6/2017, 14:42

» Prodajem novu FREZU PIPALICU
by poljomarkets 6/6/2017, 13:33

» motorne pile
by VTZ 5/6/2017, 12:11

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 2/6/2017, 23:18

» ARONIJA
by andrusko 2/6/2017, 23:06

» Kotlić , ražanj , roštilj ....
by kulak25 1/6/2017, 22:20

» zaštita maslina od ovaca
by knezo 31/5/2017, 13:25

» LUCERNA U ISHRANI OVACA I KOZA
by knezo 31/5/2017, 13:20

» Ugradnja prednjeg pogona za Ursus c 355
by kole355 30/5/2017, 00:01

Cijena psenice 2009

Stranica 5 / 30. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17 ... 30  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Cijena psenice 2009

Postaj by politicar on 8/5/2009, 22:19

evo ja sam danas bio kod naseg predstavnika-necu sada o tome koji je posto imamo vise udruga.
Kaze da su nesto vec poceli raditi sa ministarstvom i da se nastavlja nakon izbora i da cijena ce biti dogovorena prije zetve.E sada najbitnije je kolika ce biti cijena.
Njegov i ujedno nas stav je da cijena nemoze bi nipokojem osnovu biti ispod proslogodisnje jer su poskupili svi troskovi proizvodnje i kako onda zito moze biti jeftinije??
Kaze da se trazi cijena od drzave da zastitna cijena bude 1,5 odnosno da se izracuna kompletan trosak kostanja psenice i da zastitna bude toliko i toliko i ako se nepostigne nista priblizno (a to je npr 1,35)ide se u prosvjede.Jer nema logike da zastitna cijena iznosi 101e/t jer je to daleko ispod cijene kostanja proizvodnje.Isto tako kaze da se da zakljuciti da je to sve ostvarnivo ali to cemo tek vidjeti.

Logicno da se ide u prosvjede jer kako on kaze situacija je neizdrziva .
Svi mi koji imamo vise od 20,30,50h itd imamo kredite.Pa ko ce to poplacat?

Isto tako kaze da ako cijena psenice bude ispod proizvodacke svi koji su ugovarali proizvodnju ostaju nepodmireni racuni .I sta onda?Jednostavno neide tako.
politicar

Broj postova : 4255
God : 83
Registriran : 23.04.2009
Ukupno palčeva 42

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!

Korisnički profil http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 9/5/2009, 07:50

Ako skladištiš svoje žito vaga, moglo bi se reći, nije nužna. Dobro je imati radi kontrole. Osnovna stvar kada planiraš kapacitete za skladištenje i sušenje je ostaviti si mjesta za proširenje, to jest da možeš dodati nove čelije. Amerikanci kažu otprilike ovako: Kada izračunaš koliko ti treba skladišnog prostora u najvećoj varijanti to pomnoži sa dva, a ostavi si mjesta da možeš izgraditi silosnih čelija još duplo više od ovog izračuna (misli se na najveća varijanta puta dva i onda još puta dva). Zemni plin je optimalno gorivo za pogon sušare (tako mi jedan prijatelj kaže koji si je izgradio sušaru da mora zvati lokalnog distributera plina da dignu tlak u mreži prije nego on uključi sušaru, ali zbilja ima kapacitet). Dobar put (cesta) je važna, jer kamioni odvoze gotovu robu. Optimalno bi bilo da se silosi smjeste negdje izvan naselja (buka, pljevica itd.) ali mora biti osiguran industrijski priključak struje i po mogućnosti priključak vode radi hidrantske mreže.
Fidelito

Broj postova : 4430
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
Ukupno palčeva 113

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 9/5/2009, 07:54

@JOSIP FERGUSON je napisao/la:....konkretno, moja opcina raspolaze s oko 6-7000 ha, 1/3 je pod psenicom, dakle 2500 ha, puta 5 t je 1250 vagona psenice, znaci trebaju joj kapaciteti od 3000 vagona ili malo vise ukupno...

Negdje sam nasao podatak da se u Vojvodini otvara silos za 50.000 vagona, a da je investicija 5.5 milijuna Eura (cca 40 milijuna kuna). Ako to podjelimo na "josipovih" 2500 Ha plus npr. 2500Ha za kukuruz ispadne da je cijena silosa po hektaru oko 8000kn. U toj, trenutno fiktivnoj, zadruzi investicija nekoga tko ima 20Ha bi bila 160.000kn, 50 Ha 400.000 kuna, a nekoga sa 200Ha 1.6 milijuna kuna. Ovako teoretski raspravljajuci nije malo, ali i nije nesto sto je nemoguce.
Prihodovna strana: Da se racuna otplata za 10 godina to znaci da bi postignuti iznos po Ha trebao biti veci za 800 kn, (400 psenica+400kukuruz) odnosno uz prinos od 5 t/ha psenice, 8 lipa vise po kili psenice t.j. ako je cijena u zetvi 80 lipa trebalo bi postici cijenu 10% vecu (88 lipe) da se silos isplati.
Za kukuruz uz prinos od 7t/ha postignuta cijena bi trebala biti veca 6 lipa (manje od 10%) (Racunao sam bez troska kamata i odrzavanja silosa, radi jednostavnosti)
Slusajuci ove rasprave to mi se apsolutno, na teoretskoj razini, ne cini nemogucim. Vama?
Osobno i realno mi se ovo cini dosta tesko ostvarivo zbog, nazalost, neorganiziranosti. Ozbiljna inicijativa bi trebala krenuti iz Ministarstva, ali to sumnjam da ce izdrzati pritisak postojecih lobija. Mozda ako na vlast dodje Hugo Chavez Suspect clown

A ovo sto je fidelito nasao da se silos i susara za 80 vagona moze dobiti za 26.000 dolara i da je montaza jos 4.000, sveukupno 30.000 dolara je cijena jednog traktora i, iskreno, nije mi jasno zasto takvih silosa nema vise (mislio sam da je ta cijena neusporedivo veca). Da se prodaje silosima kojima se i sada prodaje ustedilo bi se na transportu i vremenu jer bi se onda izbjegla voznja traktorom do, koliko vidim, mnogima od vas i nekoliko desetaka km udaljenih silosa i cjelonocno cekanje u redu. Pretpostavljam (Tocno?) da je voznja sleperom (i usluzno) jeftinija po toni/km nego traktorom.
Ako nista drugo, u vrijeme zetve bi se moglo normalno odspavati veci dio noci, sto isto tako ima svoju cijenu.

Inace, PDV se ne treba racunati jer se on odbija za mjesec dana. Za one koji to nikako ne mogu shvatiti (Jasno je na koga se ova opaska odnosi) neka se pokriju usima i malo pogledaju druge teme.
Smiljan

Broj postova : 1988
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
Ukupno palčeva 2

→→→ : VIŠE

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 9/5/2009, 09:32

Silosi u dvorištu svakog seljaka radi pukog preživljavanja jer kao žito više nema i valjda nikada neće imati cijenu od koje se može živjeti su mi glupost . Što je silos ako nema sušaru , što je sušara ako nema industrijski prečistač , što je taj trijer ako nema razrađene elevatore , cijevi , transportere . Kako sve to ukomponirati ako se nema 50 tonska vaga da ne moram potegnuti do Sl.Broda radi svakog bruta ili tare . Gdje mi je hektar-dva industrijskog zemljišta sa svom infrastrukturom za jedno takvo postrojenje . Vjerojatno bi i to silosiranje radio sve sam kao i oranje te njegu usjeva . Recimo silosiram se po danu a orem po noći - krasno . Možda bi zaposlio čovjeka ili dva da mi ipak pomognu . Išta će mi ta dva čovjeka za 15 dana sezone žita . Ma znam kupio bi i mlin koji će mi samljeti žito a valjda ću ga ugurati u postojeće projekt silosa jer tako mi to radimo . U mlinu mi ona dva sretnika mogu raditi cijele godine ako treba . Ih , moje brašno je velika stvar , to je onda onaj gotov proizvod a ne sirovina o kojoj smo pričali ili nije ... Joj te mini-pekare se prodaju tako jeftino u Italiji a rođak moje strine Mare ima šnjuru da se to ispod stola uveze ... daj da ga nazovem pa da jednu uguramo na ona dva hektara stane još i to ... Ne znam ali ovako može u nedogled .

Problem cijene žita nije i ne može biti problem skladištenja .
Od kada postoji svijet žito zrije u isto vrijeme i njegova cijena ne bi trebala biti nepoznanica . Sve je poznanica u proizvodnji žita , zašto onda nije njegova cijena . Stvar nije u silosima nego u trulom sistemu . Ne može se kriviti jedan seljak ako taj sistem ne valja ( bio on lijevi ili desni ) . Država ima svoje aparate da nam to omogući . Mi seljaci smo tu da radimo na proizvodnji a ne na čuvanju žita , provjeravanju kako tržište diše radi pravog trenutka prodaje , distribuciji ili plasiranju gotovog proizvoda . Svatko u lancu treba odraditi svoj dio posla da bi na nedijeljenom stolu dobili kilogram kruha . Najgore mi je kada se od seljaka traži da bude poduzetnik a svi znaju da je seljaštvo populacija sa najmanje škole . Oni koji tako misle neka odgajaju svoju djecu da budu super-seljaci-burzovni-biznismeni .

PS. nisam nigdje stavio znak upitnika .

Broj postova : 4918
Registriran : 09.03.2008
Ukupno palčeva 3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JOSIP FERGUSON on 9/5/2009, 12:12

@pingo je napisao/la:Problem cijene žita nije i ne može biti problem skladištenja .
Od kada postoji svijet žito zrije u isto vrijeme i njegova cijena ne bi trebala biti nepoznanica . Sve je poznanica u proizvodnji žita , zašto onda nije njegova cijena . Stvar nije u silosima nego u trulom sistemu . Ne može se kriviti jedan seljak ako taj sistem ne valja ( bio on lijevi ili desni ) . Država ima svoje aparate da nam to omogući . Mi seljaci smo tu da radimo na proizvodnji a ne na čuvanju žita , provjeravanju kako tržište diše radi pravog trenutka prodaje , distribuciji ili plasiranju gotovog proizvoda . Svatko u lancu treba odraditi svoj dio posla da bi na nedijeljenom stolu dobili kilogram kruha . Najgore mi je kada se od seljaka traži da bude poduzetnik a svi znaju da je seljaštvo populacija sa najmanje škole . Oni koji tako misle neka odgajaju svoju djecu da budu super-seljaci-burzovni-biznismeni .

ovo je i moje misljenje...

makar vec puno nas se i nalazi u ulozi super-seljaci-burzovni-biznismeni, a na kraju smo plaćeni samo kao obicni seljaci- nikako... da ne kazem kako se svi odnose podcjenjivacki....

veci biznismeni od nas su obicni trgovci koji imaju jednu trgovinu cipelama i oni cine kremu naseg drustva, i mi cemo za njih uvijek biti seljaci....
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 35
Registriran : 10.03.2008
Ukupno palčeva 17

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jd4755 on 9/5/2009, 12:36

Mislim da se tu skoro više nema što dodati,kalkulacije su poznate.Što se tiče megalomanskih silosa to je za 500+ ha.Pretprošle godine dva mjeseca nakon žetve pšenica odlazi s 1,1 kn na 1,60+kn.Tada je imalo smisla sačuvati tu pšenicu ako nigdje ono barem pod šupama na podu.U većini slučajeva cijena nije toliko varirala.Kod kukuruza je druga priča ali tu treba i sušara.Zabrinjava me što sve poljoprivredne kulture imaju tendenciju pada cijena dok repromaterijal raste.Šuška se i o repici kako neće biti ni 2 kn/kg,ječam navodno ne preko 1,2kn.Lani smo nastradali na jednoj kulturi,na sreću ostale su izvlačile,koja će to kultura ove godine izvući minus ostalih kultura(za sve se predviđaju cijene upola manje nego lani)Čini mi se da doba pretakanja iz šupljeg u prazno mora prestati,ako ne to će biti potpuna propast sela.Ne znam na koji način ali ne smije se dozvoliti da se ponovi situacija s kukuruzom od jesenas.
jd4755

Broj postova : 1810
God : 52
Zanimanje : poljoprivreda-ratarstvo
Ukupno palčeva 39

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by deere power on 9/5/2009, 12:57

ljudi evo nam rjesenja lupimo dlanom od dlan i silosi gotovi, psenica je uskladistena i odmah dobivamo bolju cijenu a neko ce nam doc to stavi t u silos osusit procistit te platit troskove (nafte plina ili struje) zavise cime se susi a mi samo uplatimo taj iznos koliko kosta silos nemamo vise nista s njime ne trebaju nam ni radnici koji ce primat to sve samo nekako ide s jezikom, a da sto se tice lokacije to bi trebalo bit na nebu jer niko ne spomnje koliko bi kostalo gradjevinsko zemljiste kao da ce nam ga neko dat, a mi smo svi mislim da je najbolje kad ovako neko ko nema pojma o poljoprivredi ili psenici uci nas sve pameti a mi kao da necemo da nam bude bolje

Broj postova : 5194
God : 32
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
Ukupno palčeva 78

Korisnički profil http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 9/5/2009, 13:29

Vezano za sušare i silose. Oni koji su nakon rata u početku "dolaska" pokretnih i stacioniranih sušara odmah kupili sušaru napravili su samo takav potez jer su radili punom parom i vrlo brzo isplatili investiciju. No tu nema radnog vremena i radi se non stop što je opet problem, ali... Kad se sušara na početku sezone upali nema gašenja do kraja sezone. E sad oni koji su dobro kalkulirali napravili su ili hangare ili silose tako da su rješili svoje skladišne kapacitete. Ruku na srce takvih nije puno, no nemože se reći da to nije bila izvediva i isplativa investicija. Sad je to jako teško izvedivo, al kako se kaže ko prvi curi, cura je njegova.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by politicar on 9/5/2009, 18:32

evo ja se vratio sa puta.
Isao sam do krapine.
Eh sto sam iznenaden.
Stanje psenice cjelim putem od djakova do tamo je katastrofa,svaka tabla je zuta da nemoze biti zuca.Nedostatak hraniva je ocit i nema nikakve sanse da u zetvi bude viska psenice.Kazem usjevi po mojoj procjeni su za prosjek definitivno ispod 4,5tona/h.
Isto tako vidim da ima dosta nepoorane zemlje tako da cijene ako budu niske na jesen ce biti brdo neobradene zemlje i sto se bude posijalo bit ce toliko skromno da uopce se nemora cekati sljedeca zetva.
Tako da ako nas otkupljivaci ujebu neka znaju da ce imati gadne posljedice sljedece godine.

Morat ce uvesti a sigurno da nece biti jeftino i evo ti sranja.
politicar

Ukupno palčeva 42

[Vrh] Go down

Postaj by kikoporto5820 on 9/5/2009, 21:24

e i kod nas su žita jebeno šarena
kikoporto5820

Broj postova : 190
God : 34
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 16.12.2008
Ukupno palčeva 0

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by politicar on 9/5/2009, 21:42

zbilja sam iznedades sa losim stanje,,,
ono od slavonskog broda do zg ima milijon tabla do ceste i sve je bad bad bad.....
tako da kazem prinos max 4,5tona * 80lipa = propast.
politicar

Ukupno palčeva 42

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 9/5/2009, 21:47

Čudno moja pšenica je za sada odlična . Čak sam računao na prosjek od 7 tona jer stvarno nemam loše njive što mi se gotovo uvijek dogodi . Možda se varam ipak mi je pšenica još kao trava ... samo srpanjaka je isklasala a drugo ništa.

Ukupno palčeva 3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Fidelito on 10/5/2009, 05:42

Mislim da u HR za skladištenje pšenice ne treba sušara, ali onaj pod za sušenje jako dobro bi došao. Za kukuruz sušara je must have. Mislim da kod silosa možemo razgovarati o dvije varijante izvedbe: low-tech ili ti nešto jednostavno sa pokretnom opremom za eleviranje ili high-tech sa stacionarnom opremom vagom i svim ostalim što je potrebno za rad (ali recimo onda radiš uslužno). Da u pravu ste, to je dodatni posao, dodatna briga ali i dodatna zarada. Zapravo čim roba ide preko više ruku to ona postaje sve skuplja. A svi ostali u ovom lancu (ne)sreće proizvodnje i prerade zarade barem 10% od ukupne vrijednosti, bez tog neće ni razgovarati, dok mi direktni proizvođači smo sretni kada ostanemo u 'pozitivi' ili ti na 'nuli' (a bez nas se ne bi ništa dalje odvijalo). To je i jedan od razloga zašto pšenica košta recimo 1.2 Kn a brašno u trgovini koliko košta. Prvo mi kao proizvođači (najmanje) onda silos, pa možda koji otkupljivač (ne mora biti ista firma), pa onda transporti, pa onda prerada, pa distribucija, pa trgovačke marže, i na kraju Ministarstvo financija. Sa silosom ne bi toliko 'zaradio' ali u kombinaciji sa proizvodnjom bio bi u pozitivi. Jer ne moraš dva puta zaraditi. Konkurentniji si. U troškovima silosa obračunaš samo realne troškove koji se pojavljuju. Ovako kako se sada radi stvar je jednostavno ucjena. Uzmu koliko žele, a pitaju tek reda radi, kao mi smo suglasni, a nemamo prave alternative. Silos sam po sebi nije alternativa, jer treba to financijski izdržati (možda je to pravi problem nedostatak novaca, obrtnih sredstava), ali je put da se ta obrtna sredstva polako 'namaknu' iz godine u godinu malo po malo. Štednjom, racionalnim poslovanjem (na to smo već navikli) i znanjem.
Poljoprivrednik-poduzetnik ili ne svejedno je, mislim da je Pingo puno veći poduzetnik nego što sebe smatra, jer poduzetnik je onaj koji poduzima, radi, stvara i ne treba se toga sramiti. Kao ni kada mi netko kaže da sam seljak, jer jesam. Samim time što si poslovno 'preživio' zadnjih dvadeset godina i rastao pri tome u ovakvim uvjetima čini te poduzetnikom. I to dobrim. Ali svaki poduzetnik i seljak zna da se stvari mjenjaju (jer da to seljaci 'ne znaju' previše puta ne bi posijali pšenicu s obzirom na prošlogodišnje financijske rezultate i vladala bi glad), postoji uvijek nada da će se stvari promjeniti, a kako je čovijek optimističko biće, uvijek misli nabolje, ali moramo znati da se stvari ne mjenjaju same od sebe, naročito tamo gdje postoje jaki financijski interesi. Mora se nešto ponuditi, poduzeti, da bi se dobilo nešto zauzvrat. Moraš ponuditi više da bi dobio više. A što nam je realna cijena pšenice? Točno onoliko koliko nam ponude u trenutku otkupa. Bilo to u žetvi ili nakon godinu dana, točno toliko. Jer tržište je neumoljivo, pa čak i kad ga 'nema' kao kod nas. Tržišta nema jer se tako ruši cijena (jedan od načina). Ako ti nitko ne nudi više uzmeš koliko ti nude to, svi znamo. A znamo da bez kruha država ne može. Cijena kruha u dućanu može biti i 15 kuna i ljudi će kupovati, malo manje će ga se bacati, ali će kupovati. To je takav proizvod. Ne znam ni sam što bi još predložio.
Što sam znao to sam otpjevao, što ostalo ne'b u kola stalo. ....
Fidelito

Broj postova : 4430
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
Ukupno palčeva 113

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by ur45 on 10/5/2009, 07:27

da to nije u redu sto je gnojivo tako skupo a nama oce otkupit pšenicu po 80 lipa pa to nea smisla stvarno nije u redu vako ako se nastavi mi poljoprivrednici neznam sta cemo?? Evil or Very Mad

ur45

Broj postova : 1288
God : 23
Registriran : 17.01.2009
Ukupno palčeva -6

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 10/5/2009, 07:33

Sto se jos moze napraviti da ratar bude zadovoljan?
Meni jedna stvar nije jasna: kod vocara se podrazumjeva da ima npr. hladnjacu i ogradu, povrtlar mora imati plastenik, onaj koji uzgaja ljekvito bilje mora imati destileriju, mljekar treba imati laktofriz (a vidimo da je samo sa laktofrizom jako, jako ovisan o "dobroj volji" mljekara).
Jedino je, koliko vidim, normalno (dali je?) da ratar nema nikakvih skladisnih kapaciteta, pa ni za 30% svoje proizvodnje.
Gdje je konkretno rjesenje? (sada bih se vratio na moju dobronamjernu recenicu da sam pomalo umoran od istih prica svake godine. Znam, i vi ste neusporedivo vise jer vam o svemu tome ovisi egzistencija, ali ja iz ovih par stranica ne mogu iscitati nista sto bi se taksativno moglo staviti na papir da se prati napredak iz godine u godinu. Niti sam iscitao nista sto nije napisano lani u ovo doba ili jesenas prije skidanja kukuruza)
Sto treba uciniti ratar (namjerno ne pisem seljak jer je seljak i onaj koji uzgaja masline, ovce, koze, jabuke ili kupus), a sto drzava u slijedecih npr. 5 godina?
Smiljan

Ukupno palčeva 2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by pingo on 10/5/2009, 09:58

Ne znam što bi ti napravio odnosno mi seljaci , zar nije dovoljno što proizvodimo ? Kako to da žito nikada nema zadovoljavajuću cijenu a brašno ima odnosno isto onoliko koliko košta skoro jednogodišnja proizvodnja žita toliko košta i da se ono samelje i dobije brašno pa čak i više ? Sve to u kontroliranim uvjetima u mlinu . Šta treba onda ? Od žita samljeti brašno i problem cijene žita prebaciti na problem brašna ? Zašto da ja skladištim žito kada se može skladištiti i brašno ? Ja vam kažem da seljak nije kriv za apsolutno ništa . Svi drugi u lancu uzmu više a rizik im je puno manji da ne kažem rad a također im je uvijek malo ... mlinari kukaju kako je brašno jeftino a pekari kako žive na granici rentabilnosti ? Tko je tu više pametan ?

Ukupno palčeva 3

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by jd4755 on 10/5/2009, 10:30

Ako ova suša što i nas muči nastavi dalje neće ni u Mađarskoj pšenica biti jeftina.Navodno da je većina jarog ječma nemalo propala od suše.Banke kredite daju na kapaljku pa ne znam baš odakle će otkupljivači izvaditi lovu da li za uvoz ili našu pšenicu.Moglo bi opet biti isplate na rate,kompenzacija i sl.U tom cijelom lancu proizvodnje od dobavljača repromaterijala,otkupljivača ,države i ostalih svi sami određuju što je njihovo(marže,porezi,prirezi,zarada)dok mi koji najviše riskiramo u toj proizvodnji niti određujemo cijenu svog proizvoda nitinas se uopće pita.Dovodi nas se pred svršen čin jer znaju da mi pšenicu moramo skinuti s njiva .Ameri je kipaju na pistu,vanjski sloj izraste i zaštiti unutrašnjost hrpe.Ima tu dosta gubitaka ali mislim da je ulazni kalo i ostali nameti još veći gubitak.Najveći je problem što svi za pšenicu trebamo novce odmah da podmirimo dobavljače i sve ostale dugove i zato su nam vezane ruke u ako ne skladištenju ono bar zadržavanju pšenice mjesec dva dok ne prođe žetva.Vani rijetko koji farmer prodaje pšenicu odmah po žetvi ali to je neki drugi svijet.
jd4755

Broj postova : 1810
God : 52
Zanimanje : poljoprivreda-ratarstvo
Ukupno palčeva 39

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by ur45 on 10/5/2009, 13:47

Ma oni gore u VLADI svoje cijene npr gnojivo a nase proizvode nista mi kao da smo niko i nista!!!

ur45

Ukupno palčeva -6

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by politicar on 10/5/2009, 18:47

evo jedna stvar koju bi trebalo uciniti.

treba staviti uvoznu carinu na psenicu..
smanjit izvoznu
izracunat trosak proizvodnje -uvest zastitnu prema tome
i natjerat otkupljivace da plate zastitnu+carina+kostanje uvoza psenice iz npr madarske-iako to zadnje nije ni potrebno.
politicar

Ukupno palčeva 42

[Vrh] Go down

Postaj by ur45 on 10/5/2009, 19:16

TAKO JE SLAZEM SE!!!

ur45

Ukupno palčeva -6

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by vedran_kc on 10/5/2009, 20:38

Još kad bi se kontroliralo kakva se pšenica uvozi, izvozimo kvalitetnu pšenicu, a uvozimo pšenicu pometenu iz silosa koja je znatno jeftinija. Kad bi se to kontroliralo, ovih uvoznih carina što ste spomenuli nebi ni trebalo.
vedran_kc

Broj postova : 2174
God : 28
Zanimanje : poljoprivreda
Ukupno palčeva 29

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by ur45 on 10/5/2009, 20:44

pa to je sto mi pravu stvar izvizimo a SMEČE UVOZIMO kada sam zimus sa silosa vozio kukuruz za prodat jednoj firmi gledamo mi pune vagone a to ono stiglo iz italije sami onaj lom smece nea kukuruza!!!!!

ur45

Ukupno palčeva -6

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by JOSIP FERGUSON on 11/5/2009, 11:18

ja si danas malo računam i zbrajam, ne treba mi nikakve kalkulacije, za dug da pokrijem na pšenici, znači samo repromaterijal, na moje hektare mi treba uz prinos od 6 t/ha cijena koja mi pokriva TROŠKOVE REPROMATERIJALA je 0,95 kn/kg.....

pa nadodajte na to još zakup, amortizaciju, svoj rad, obradu....

kolika onda cijena treba biti da to pokrije??????????????????????

ne trebaju nam nikakve kalkulacije, samo podvuces crtu kad sve poplacas........

bit ce veelikih problema oko cijene žita, jer očito da nitko nije svjestan da nama tih 30 lp na cijenu znači više nego otkupljivačima.... sto se mene tice nek dignu cijenu kruha za tih 30 lp i nek namire....

ja ispod 1,35 cijene mogu proglasit bankrot.......
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 35
Ukupno palčeva 17

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Smiljan on 11/5/2009, 11:43

Ja vise ne znam sto bih rekao. Jesenas ocito bila pusiona na kukuruzu pa je vlada vatrogasno i socijalno utrcala sa povecanjem poticaja, sada se izgleda ponavlja prica sa psenicom. Bojim se da ce opet rjesenje biti slicno: red demonstracija, red razgovora sa tajnikom ministarstva, red sastanaka sa mlinarima, povecanja poticaja za tisucu kuna (ili 15 lipa po kg za 7t/Ha odnosno 20 lp/kg za 5 t/Ha) sa velikim novinskim naslovima i idemo dalje, nazalost bez ikakvog sustinskog rjesenja. Samo se postavlja pitanje, do kada ....
Psenica i kukuruz ce se i dalje sijati, isti igraci ce i dalje igrati, isti trener sa istom taktikom ce forsirati istu igru, a gledatelja sve manje i manje ..... (To me, usput, fascinira kod nogometa, makar sada pricamo o psenici: nema gledatelja na stadionima, nema love u klubovima, a nogomet ipak i usprkos, funkcionira)

Znam da je moguce neugodno pitanje, ali, oprostite, moram to pitati: Dali je jesenas prije/tijekom sjetve bilo realno ocekivati cijenu u zetvi od 1.3-1.5 kn po kg psenice?
Smiljan

Ukupno palčeva 2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by ur45 on 11/5/2009, 11:47

@JOSIP FERGUSON je napisao/la:ja si danas malo računam i zbrajam, ne treba mi nikakve kalkulacije, za dug da pokrijem na pšenici, znači samo repromaterijal, na moje hektare mi treba uz prinos od 6 t/ha cijena koja mi pokriva TROŠKOVE REPROMATERIJALA je 0,95 kn/kg.....

pa nadodajte na to još zakup, amortizaciju, svoj rad, obradu....

kolika onda cijena treba biti da to pokrije??????????????????????

ne trebaju nam nikakve kalkulacije, samo podvuces crtu kad sve poplacas........

bit ce veelikih problema oko cijene žita, jer očito da nitko nije svjestan da nama tih 30 lp na cijenu znači više nego otkupljivačima.... sto se mene tice nek dignu cijenu kruha za tih 30 lp i nek namire....

ja ispod 1,35 cijene mogu proglasit bankrot.......

mene bi spasila 1,20kn nea veze nek bude i 80 lipa na godinu ali neka gnojivo bude 150 kn a ne 380 pa jbt!!!

ur45

Ukupno palčeva -6

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Stranica 5 / 30. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17 ... 30  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.